Dział spadku
Stwierdzenie nabycia spadku lub sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia to zazwyczaj pierwszy krok do uregulowania kwestii majątku po zmarłym. Wskazane dokumenty są wyrazem wskazania kto i w jakiej części ułamkowej nabył spadek. Osobno ustala się natomiast fizyczny podział masy spadkowej pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Pierwszą rzeczą po uzyskaniu statusu dziedzica powinno być ustalenie z pozostałymi spadkobiercami kwestii podziału majątku.
Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego
Spadkobiercy zobowiązani są do złożenia zeznania podatkowego o nabyciu spadku do właściwego dla siebie Urzędu Skarbowego. Mają na to czas 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Przekroczenie terminu skutkować będzie konsekwencjami finansowymi.
Zgłoszenia dokonuje się na specjalnie do tego przygotowanym formularzu SDZ-2. Do niego załączamy odpis postanowienia wraz z klauzulą prawomocności.
Chcąc skorzystać z ulgi podatkowej dla osób wchodzących w skład pierwszej grupy spadkobierców należy przypilnować złożenia oświadczenia w terminie.
Księgi wieczyste
Po przeprowadzeniu postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku Sąd z urzędu zawiadomi odpowiedni wydział ksiąg wieczystych o zmianie właścicieli nieruchomości należącej do zmarłego. Skutkować to będzie jednak jedynie wzmianką o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. To na spadkobiercach ciążyć będzie konieczność zaktualizowania wpisu w księdze. Co więcej Sąd uczyni to jedynie jeśli były mu znane numery ksiąg wieczystych.
Z uwagi na istnienie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych bardzo ważnym jest dopilnowanie, aby treść księgi odpowiadała rzeczywistości.
W tym celu należy złożyć do odpowiedniego wydziału ksiąg wieczystych wniosek o wpis w księdze wieczystej na formularzu KW-wpis. Dołączyć do niego należy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej – 150 zł.
Sąd wpisów dokonuje wedle kolejności wpływu wniosków, zatem należy złożyć wniosek jak najszybciej. Czas oczekiwania różni się od sądu i wynosi od kilku miesięcy do nawet roku.
Pozostałe kwestie
Oprócz opisanych powyżej najważniejszych kwestii, których należy dopilnować w pierwszej kolejności istnieją jeszcze inne sprawy ma które zwrócić należy uwagę.
Warto bowiem pozamykać sprawy spadkobiercy w bankach, firmach telekomunikacyjnych udzielających abonament na internet, telewizję i telefon czy nawet tak prostych spraw jak prenumerata gazety. Dopilnowanie nawet drobnych kwestii pozwoli uniknąć nieoczekiwanych pozwów o zapłatę czy rosnącego zadłużenia.