Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Poseł PO chce zrównać w roli pełnomocników absolwentów prawa z adwokatami

Poseł PO Jacek Żalek przygotowuje projekt ustawy o świadczeniu czynności prawnych, która umożliwia - w sprawach cywilnych - absolwentom studiów prawniczych występowanie w roli pełnomocników stron na równi z adwokatami lub radcami.

"Dzisiaj jest tak, że pełnomocnikiem może być członek rodziny lub pełnomocnik profesjonalny. Zgodnie z moim projektem, pełnomocnikiem strony mógłby być każdy, kto skończył wyższe studia prawnicze, a nie ma aplikacji (adwokackiej lub radcowskiej - PAP). Chcę doprowadzić do zniesienia przymusu posiadania pełnomocnika korporacyjnego" - powiedział PAP Żalek.

Pytany, czy jego projekt popiera minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, Żalek odpowiedział: "Rozumiem, że minister jest związany założeniami rządowymi. Popieram ministra Gowina, ale uważam, że w niektórych przypadkach trzeba pójść o krok dalej".

Bez "przepychanek z korporacjami"

Żalek zadeklarował, że chce realnie otworzyć zawody prawnicze bez "przepychanek z korporacjami". Jak podkreślił, tylko 1,5 proc. spraw jest prowadzonych z profesjonalnym pełnomocnikiem.

"To de facto wykluczenie Polaków z profesjonalnej pomocy prawnej. Ten rynek jest hermetycznie zamknięty, trzeba go otworzyć. Adwokaci nie stracą, a zyskają młodzi prawnicy. Jesteśmy dziś odpowiedzialni za oszustwo edukacyjne - produkujemy na studiach prawniczych armię bezrobotnych. Młodzi ludzie są dyskryminowani i wykluczeni - kończą studia i są bezrobotni przez sztuczne ograniczenia w dostępie do zawodów" - przekonywał poseł Platformy.

Żalek nie zdecydował jeszcze, czy zgłosi oddzielny projekt o świadczeniu czynności prawnych, czy też zaproponuje nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Według pomysłu Żalka absolwenci prawa nie mogliby być pełnomocnikami stron w sprawach karnych, ani przed sądami rodzinnymi czy przed Sądem Najwyższym.

Projekt zmian ma być gotowy przed wakacjami. "Mam nadzieję, że w przyszłym roku przepisy wejdą w życie" - powiedział Żalek.

"+Pozytywna szajba+ do deregulacji staje się już chyba szajbą absurdalną" - tak zapowiedzi Żalka skomentował dla PAP wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela. Jego zdaniem nieporozumieniem jest dopuszczanie do reprezentowania obywateli przed sądami i urzędami przez osoby nie mające do tego profesjonalnego przygotowania.

"Sprawy są przecież coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane, a profesjonalizm polega też na tym, że pełnomocnik prawny za swe działania ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną i odszkodowawczą. To gwarantuje istniejący dziś obowiązek stowarzyszania się w zawodach zaufania publicznego, które sprawują pieczę nad właściwym wykonywaniem zawodu" - powiedział PAP adwokat.

Jak poinformowały PAP władze klubu, Żalek nie konsultował z nimi swojego pomysłu. Żalek - uznawany po przejściu Jarosława Gowina do Ministerstwa Sprawiedliwości za głównego konserwatystę w klubie PO - pracuje też m.in. nad projektem wprowadzającym tzw. klauzulę sumienia dla aptekarzy, którzy mogliby odmówić sprzedaży np. leków antykoncepcyjnych, w tym leków wczesnoporonnych.

Również od tej inicjatywy dystansują się władze klubu. "Nie wolno sprzedawców czy ludzi pracujących przy produkcji zmieniać w misjonarzy i obciążać ich odpowiedzialnością za cudze sumienia, a prowadząc to rozumowanie konsekwentnie i zgodnie z logiką dochodzimy do absurdu: także spowiednicy mieliby prawo nie słuchać pewnych grzechów" - skomentował pomysł Żalka szef klubu PO Rafał Grupiński.



źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Komentarz redakcji: Granice nadzoru
Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w sprawie prawa do obrony nie będzie szedł na żadne kompromisy. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł więc ingerować w postępowanie dyscyplinarne adwokatów bez ograniczeń.
czytaj dalej...

Nie będzie podziału na radców prawnych i adwokatów
Resort sprawiedliwości chce jednego zawodu prawniczego nowej adwokatury.
czytaj dalej...

Będą bezpłatne porady prawne dla powodzian
Adwokaci z terenów objętych powodzią będą udzielać bezpłatnych porad prawnych dla osób dotkniętych tą klęską żywiołową - poinformowała w czwartek PAP Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Błąd adwokata może przedsiębiorcę drogo kosztować
Nie jest sprzeczny z konstytucją przepis, który pozwala na odrzucenie przez sąd bez wezwania o uiszczenie opłaty zarzutów od nakazu zapłaty wniesionego przez adwokata lub radcę prawnego.
czytaj dalej...

Maleją szanse na połączenie adwokatów i radców
Adwokaci są zdecydowanie przeciwni połączeniu zawodów prawniczych. Wbrew oczekiwaniom za zjednoczeniem nie opowiedział się jednoznacznie również Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
czytaj dalej...

Kto będzie mógł domagać się adwokata z urzędu
Ustanowienia adwokata albo radcy prawnego z urzędu będzie mogła domagać się osoba fizyczna, która nie została zwolniona od kosztów sądowych, ale złożyła oświadczenie o tym, że nie jest w stanie pokryć kosztów ich wynagrodzenia.
czytaj dalej...

Blisko 80 adwokatów zgłosiło się do dyżurów podczas EURO 2012
Około 80 adwokatów zadeklarowało w Warszawie gotowość do dyżurowania podczas EURO 2012 i występowania np. w ewentualnych sprawach dotyczących pseudokibiców - poinformowała warszawska izba adwokacka.
czytaj dalej...

Zwara: Poczekajmy na orzeczenie sądu dyscyplinarnego
Powiernictwo jest dopuszczalną formą działania adwokata w ramach jego praktyki zawodowej i nie można tego nazywać firmanctwem.
czytaj dalej...

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa
Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.
czytaj dalej...

18 października TK zbada konstytucyjność kodeksów korporacyjnych
18 października Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepisy, nakładające m.in. na adwokatów, radców prawnych, lekarzy obowiązek przynależności do samorządu zawodowego, są zgodne z konstytucją.
czytaj dalej...

"Wieczny student zostanie bez szans na alimenty"
Rozmowa z adwokatem MAŁGORZATĄ SUPERĄ - Do ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego zawsze potrzebny jest wyrok sądu. Tylko on pozwala na zaniechanie egzekucji alimentów.
czytaj dalej...

Sąd powinien znać umowę oskarżyciela posiłkowego z adwokatem
Oskarżyciel posiłkowy ma obowiązek udokumentować koszty, jakie poniósł na pełnomocnika z wyboru. W tym celu powinien przedstawić sądowi umowę łączącą go z adwokatem.
czytaj dalej...

Złoty Paragraf dla najlepszego adwokata: adw. Andrzej Michałowski
Adw. Andrzej Michałowski wykonuje zawód adwokata od 1993r., zajmuje się prawem cywilnym i handlowym.
czytaj dalej...

RPO skarży do TK "kontrolowane" rozmowy zatrzymanego z adwokatem
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis procedury karnej, który pozwala na to, aby w rozmowie zatrzymanego z adwokatem uczestniczył ktoś z organów ścigania. Zdaniem RPO narusza to konstytucyjne prawo do obrony.
czytaj dalej...

Adwokat z urzędu nie tylko dla ubogich
Instytucja pełnomocnika z urzędu uległa wypaczeniu. Prawnicy biją na alarm: osoby wnioskujące o ten przywilej kłamią w oświadczeniach.
czytaj dalej...

Jak ustalić wynagrodzenie za słupy na działce
Trzy pytania do DOMINIKA SOŁTYSIAKA, adwokata w BSJP Taylor Wessing - Co mogą zrobić właściciele gruntów, na których znajdują się słupy energetyczne, aby otrzymywać wynagrodzenie?
czytaj dalej...

Jakie obowiązki mają organizatorzy imprez karnawałowych
Rozmawiamy z ELŻBIETĄ TRAPLE, adwokatem - Czy organizator zabawy karnawałowej musi zapłacić za odtwarzanie muzyki?
czytaj dalej...

Korporacje nie mogą wprowadzać dodatkowych wymagań
Samorząd notarialny nie ma prawa dodatkowego egzaminowania radców prawnych i adwokatów, którzy chcą wykonywać ten zawód. Wystarczy, że spełnią oni wymagania określone w ustawie.
czytaj dalej...

Powódź: Adwokaci radzą za darmo jak dochodzić swoich praw z ubezpieczycielami
Powodzianie walczą z ubezpieczalniami, które inaczej wyceniają szkody. I z procedurami, które są zbyt skomplikowane.
czytaj dalej...

Uciekająca reklama narusza prawo
Trzy pytania do KATARZYNY GŁOWACKIEJ, radcy prawnego z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni - Czy promocyjne banery zamieszczane w internecie, których nie można zamknąć, są zgodne z prawem?
czytaj dalej...

W tym roku nie każdy aplikant znajdzie patrona
Osoby, które zdały egzamin na jedną z aplikacji, mają problem ze znalezieniem patrona. Praktyczne przygotowanie do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza stało się fikcją. Resort sprawiedliwości liczy na to, że nie wszyscy będą w tym roku starać się o wpis na listę.
czytaj dalej...

"Szkolenie aplikantów do poprawy"
IWONA KUJAWA - Zdający do adwokatury popełniali elementarne błędy jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego przedstawiali argumenty na korzyść oskarżonego, a więc działali wbrew interesowi swojego klienta.
czytaj dalej...

Egzaminy adwokackie i radcowskie 2011: te ustawy muszą znać aplikanci
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało na swojej stronie internetowej wykaz aktów prawnych, jakie będą obowiązywały aplikantów, którzy w tym roku podejdą do egzaminów uprawniających do wykonywania zawodu adwokata oraz radcy prawnego.
czytaj dalej...

Deweloper bankrutuje, klient płaci
Klient upadłego dewelopera nie może liczyć na zwrot wpłaconej zaliczki. Brak regulacji tzw. umowy deweloperskiej, które chroniłyby klientów przed nierzetelnymi praktykami deweloperów, jest istotnym mankamentem rynku nieruchomości podkreśla adwokat Rafał Kos, partner w kancelarii Kubas, Kos, Gaertner.
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka chroni obywatela
Posiadanie profesji adwokata wiąże się głównie z obowiązkiem dochowania tajemnicy adwokackiej i byciem niezależnym.
czytaj dalej...