Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa

Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.

W środę umowę o współpracy w tej sprawie podpisali wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) Joanna Agacka-Indecka. Porozumienie zawarto podczas odbywającej się w Łodzi I Krajowej Konferencji Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że priorytetem MS jest ochrona i wsparcie osób pokrzywdzonych przestępstwem. "Często zapominamy, że tak naprawdę wymiar sprawiedliwości powinien mieć na centralnym miejscu swojej uwagi nie sprawcę przestępstwa, ale osobę, która jest poszkodowana, która jest ofiarą" - podkreślił Kwiatkowski.

Porozumienie przewiduje, że w Ośrodkach bezpłatnej pomocy prawnej udzielać będą aplikanci adwokaccy oraz adwokaci. Przedstawiciel NRA będzie także brał udział w pracach Rady do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, działającej od niedawna przy Ministrze Sprawiedliwości.

Mec. Agacka-Indecka przypomniała, że w ostatnim czasie NRA zorganizowała Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych, podczas których adwokaci udzielili ich ponad 12 tysięcy. Jak podkreśliła, wiele z tych osób nie umiało dotrzeć do pomocy prawnej i oczekiwało adresu instytucji, do której mogą się zgłosić.

"Czasami pokrzywdzeni czują obawę, żeby zgłosić się do policji, nie dlatego, że to jest zły adres, tylko że podświadomie wywołuje to jakiś opór psychologiczny. Dla wielu z tych osób będzie łatwiejsze pójście do takiego ośrodka, porozmawianie z ludźmi w sposób bezpośredni. To często będzie także wytłumaczenie problemu prawnego, czy ta sprawa nadaje się w ogóle do sądu, prokuratury czy dla policji" - zaznaczyła prezes NRA.

Liczy na to, że w ośrodkach udzielana będzie nie tylko pomoc prawna, ale także psychologiczna.

"Niezwykle ważnym akcentem jest to, abyśmy dbali o psychikę osoby, która został przestępstwem skrzywdzona. Ona z tym poczuciem pokrzywdzenia pozostaje niezależnie od wyniku procesu. Niezwykle ważnym jest to, żeby w tej wstępnej fazie nieść jej szeroko zakrojoną pomoc" - zaznaczyła.

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że od 12 czerwca zacznie obowiązywać zmieniona ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, która rozszerza możliwość kompensaty i daje także m.in. uprawnienia do kompensacji kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją tych osób.

"Jest to daleko idąca zmiana i mamy przekonanie, że dzięki temu z tej formy państwowej kompensaty będzie mogło korzystać dużo więcej osób niż do tej pory. I to jest także przejęcie na siebie przez państwo pewnych nowych obowiązków" - zaznaczył Kwiatkowski.

W Polsce działa obecnie 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Powstały one w ramach realizowanego od 2007 roku projektu "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw", który jest finansowany z funduszy europejskich.

W Ośrodkach, które zlokalizowane są przy już działających organizacjach pozarządowych, udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna pokrzywdzonym przestępstwem. Według resortu sprawiedliwości z każdym z ośrodków współpracować będzie pięciu wolontariuszy, którzy pełnić będą funkcję opiekuna ofiary. To wolontariusze, których zadaniem będzie zapewnienie osobie pokrzywdzonej pomocy świadczonej poza ośrodkiem, w tym udzielania informacji oraz wsparcia w zależności od indywidualnych potrzeb.

Kwiatkowski zapewnił, że projekt będzie kontynuowany i znajdą się środki na finansowanie Ośrodków. "W ramach zmian prawnych, które przewidujemy, a które wprowadzają Fundusz Gwarancyjny, środki będą przeznaczane w taki sposób, że na liście priorytetów będzie m.in. finansowanie tych ośrodków. Dlatego jestem spokojny o przyszłości w sensie finansowania funkcjonowania tej sieci, którą udało się stworzyć" - mówił Kwiatkowski.

Punktem koordynującym pracę całej sieci będzie łódzki Ośrodek działający przy Stowarzyszeniu Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych "Wszyscy Razem - In Corpore". Działa on od sześciu lat jako biuro porad obywatelskich, udzielając rocznie ok. 2,5 tys. porad m.in. w sprawach zadłużenia, lokalowych czy alimentacyjnych.

"To do końca nie jest pomoc prawna, bo my nie mamy do tego prawa. Od tego są adwokaci, radcy prawni. My pokazujemy ludziom, jakie mają prawa, jakie obowiązki. Podpowiemy, pokierujemy, przekażemy do instytucji prawnych lub kierujemy do +kliniki prawa+ działającej na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego" - powiedział PAP przedstawiciel Ośrodka Jan Ciborski.

Jesienią w Łodzi ma zostać zorganizowane ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy, którzy pełnią funkcję opiekunów ofiar.



źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Jak ustalić wynagrodzenie za słupy na działce
Trzy pytania do DOMINIKA SOŁTYSIAKA, adwokata w BSJP Taylor Wessing - Co mogą zrobić właściciele gruntów, na których znajdują się słupy energetyczne, aby otrzymywać wynagrodzenie?
czytaj dalej...

"Adwokat nie zastąpi notariusza"
Trzy pytania do... PIOTRA BYTNEROWICZA z działu sporów sądowych kancelarii CMS Cameron McKenna - Od początku tego roku obowiązują przepisy, które poszerzają krąg uprawnionych do urzędowego poświadczenia zgodności odpisów dokumentów z oryginałem. Dotychczas przysługiwały one notariuszom.
czytaj dalej...

Egzamin i praktyka zastąpią aplikację
Absolwenci prawa, którzy zdadzą egzamin państwowy I stopnia, będą mogli rozpocząć szkolenie na jednej z aplikacji lub podjąć działalność jako doradcy prawni. Po zdaniu egzaminu II stopnia będzie można wykonywać m.in. zawód radcy prawnego, adwokata czy komornika.
czytaj dalej...

Adwokaci nie będą sądzeni przez kolegów
Adwokackie sądy dyscyplinarne uniezależnią się od struktury Izb. Adwokaci nie będą już rozpatrywać skarg na kolegów pracujących w tym samym okręgu.
czytaj dalej...

"E-mailem też można wskazać przestępcę"
Rozmawiamy z MACIEJEM GACĄ, adwokatem - Niezabezpieczenie dowodów przez policję w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa jest niedopuszczalne.
czytaj dalej...

RPO krytycznie o ograniczaniu kontaktów aresztowanego z adwokatem
Przepisy pozwalające prokuraturze na ograniczanie kontaktów aresztowanego z adwokatem budzą - ze względu na konstytucyjne prawo do obrony - wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Uciekająca reklama narusza prawo
Trzy pytania do KATARZYNY GŁOWACKIEJ, radcy prawnego z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni - Czy promocyjne banery zamieszczane w internecie, których nie można zamknąć, są zgodne z prawem?
czytaj dalej...

"Podział na adwokatów i radców prawnych jest sztuczny"
Maciej Bobrowicz - Radca prawny najlepiej i najszybciej potrafi zareagować na wszelkie problemy prawne dotykające firmę. Dotyczy to także problemów natury karnej. Oczywiste jest więc, że to on będzie najskuteczniej reprezentować przedsiębiorcę przed sądem.
czytaj dalej...

Decyzje o połączeniu adwokatów i radców prawnych nie zapadną szybko
Połączenie zawodów ma więcej zwolenników wśród samorządu radcowskiego. Adwokaci nie zgadzają się na przyjęcie do korporacji osób zatrudnionych na umowę o pracę. Radcowie prawni nie są dostatecznie przygotowani do prowadzenia spraw karnych.
czytaj dalej...

Klienci żądają odszkodowań za błędy prawników
Rośnie liczba wniosków o rekompensatę z tytułu błędów adwokatów i radców prawnych. Rocznie 2 3 procent prawników spotyka się z roszczeniami ze strony klientów.
czytaj dalej...

"Pracodawcy mogą dziś kupić porady prawne w pakiecie"
Rozmawiamy z MARKIEM ZDANOWICZEM, radcą prawnym, założycielem firmy Moi Prawnicy - Na rynku pojawiła się nowa forma świadczenia usług prawniczych. Pracodawcy mogą wykupić dla swoich pracowników pakiet usług prawnych i przez rok korzystać z wiedzy radców prawnych i adwokatów.
czytaj dalej...

Minister nie może pozbawiać adwokata prawa do obrony
Ingerencja ministra sprawiedliwości w postępowanie dyscyplinarne adwokatów jest nadmierna i narusza prawo do obrony obwinionych orzekł Trybunał Konstytucyjny.
czytaj dalej...

Aplikacje prawnicze: na egzamin adwokacki jednak bez laptopa
Osoby przystępujące do egzaminów końcowych uprawniających do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza będą mogły korzystać z ustaw i innych aktów prawnych, a nawet przygotowanych przez organizatorów komputerów stacjonarnych.
czytaj dalej...

Radca prawny przygotuje akt oskarżenia
Adwokaci stracą monopol na sprawy karne. Nie tylko oni, ale również radcowie prawni będą pełnomocnikami stron w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Jakie obowiązki mają organizatorzy imprez karnawałowych
Rozmawiamy z ELŻBIETĄ TRAPLE, adwokatem - Czy organizator zabawy karnawałowej musi zapłacić za odtwarzanie muzyki?
czytaj dalej...

Adwokaci przeciw połączeniu z radcami prawnymi
Najcięższe argumenty: niekonstytucyjności i niecelowości, wytaczają adwokaci przeciw planowi likwidacji odrębnych samorządów adwokackiego i radców prawnych, a w to miejsce powołania nowej adwokatury, czego chce resort sprawiedliwości. Radcowie (a jest ich trzy razy więcej niż adwokatów), nie są przeciw, ale też mają uwagi.
czytaj dalej...

"Skargę na adwokata wyślemy przez internet"
MONIKA STRUS-WOŁOS o reformie adwokatury - Jesteśmy ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie ma jeszcze ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Uważamy, że jej uchwalenie powinno być priorytetem.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Magister w sądzie
Dopuszczenie magistrów prawa do reprezentowania stron w sądzie budzi sprzeciw nie tylko adwokatów i radców prawnych. Absolwent prawa ma przede wszystkim wiedzę teoretyczną.
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka mniej chroniona
Tajemnica adwokacka nie chroni w prawie unijnym korespondencji między przedsiębiorstwem a zatrudnionym w niej adwokatem.
czytaj dalej...

Sąd wezwie do uzupełnienia wadliwego wniosku o ogłoszenie upadłości
Wniosek o ogłoszenie upadłości nie będzie mógł zostać zwrócony w przypadku braków, bez wezwania do ich uzupełnienia. Dotyczy to wnioskodawców, którzy nie są reprezentowani przez adwokata lub radcę.
czytaj dalej...

Korporacje nie mogą wprowadzać dodatkowych wymagań
Samorząd notarialny nie ma prawa dodatkowego egzaminowania radców prawnych i adwokatów, którzy chcą wykonywać ten zawód. Wystarczy, że spełnią oni wymagania określone w ustawie.
czytaj dalej...

Koszty dojazdu adwokata na widzenie to niezbędne wydatki
Obrońca z urzędu nie musi się zwracać do sądu o zezwolenie na poniesienie określonych wydatków.
czytaj dalej...

Połączenie adwokatów i radców prawnych: różnic mniej, ale do jedności daleko
Zmniejsza się pole rozbieżności między adwokatami i radcami prawnymi na temat połączenia zawodów. Samorządy pozostają jednak przy swoich zdaniach w sprawach zasadniczych, dotyczących zakazu wykonywania pracy na etacie i występowania radców przed sądami w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Jak ubiegać się o pełnomocnika z urzędu
Adwokata lub radcę prawnego sąd może przyznać osobie zwolnionej w całości lub części od kosztów sądowych. Prawo do uzyskania pełnomocnika z urzędu przysługuje również stronie, która takiego zwolnienia nie otrzymała.
czytaj dalej...

Adwokat z urzędu nie tylko dla najuboższych
Karol Z. chce się ubiegać o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Obawia się jednak, że taka pomoc nie będzie mu przysługiwać, gdyż sąd nie zwolnił go z kosztów sądowych. Fakt ten nie ma jednak wpływu na ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.
czytaj dalej...