Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa

Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.

W środę umowę o współpracy w tej sprawie podpisali wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) Joanna Agacka-Indecka. Porozumienie zawarto podczas odbywającej się w Łodzi I Krajowej Konferencji Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że priorytetem MS jest ochrona i wsparcie osób pokrzywdzonych przestępstwem. "Często zapominamy, że tak naprawdę wymiar sprawiedliwości powinien mieć na centralnym miejscu swojej uwagi nie sprawcę przestępstwa, ale osobę, która jest poszkodowana, która jest ofiarą" - podkreślił Kwiatkowski.

Porozumienie przewiduje, że w Ośrodkach bezpłatnej pomocy prawnej udzielać będą aplikanci adwokaccy oraz adwokaci. Przedstawiciel NRA będzie także brał udział w pracach Rady do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, działającej od niedawna przy Ministrze Sprawiedliwości.

Mec. Agacka-Indecka przypomniała, że w ostatnim czasie NRA zorganizowała Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych, podczas których adwokaci udzielili ich ponad 12 tysięcy. Jak podkreśliła, wiele z tych osób nie umiało dotrzeć do pomocy prawnej i oczekiwało adresu instytucji, do której mogą się zgłosić.

"Czasami pokrzywdzeni czują obawę, żeby zgłosić się do policji, nie dlatego, że to jest zły adres, tylko że podświadomie wywołuje to jakiś opór psychologiczny. Dla wielu z tych osób będzie łatwiejsze pójście do takiego ośrodka, porozmawianie z ludźmi w sposób bezpośredni. To często będzie także wytłumaczenie problemu prawnego, czy ta sprawa nadaje się w ogóle do sądu, prokuratury czy dla policji" - zaznaczyła prezes NRA.

Liczy na to, że w ośrodkach udzielana będzie nie tylko pomoc prawna, ale także psychologiczna.

"Niezwykle ważnym akcentem jest to, abyśmy dbali o psychikę osoby, która został przestępstwem skrzywdzona. Ona z tym poczuciem pokrzywdzenia pozostaje niezależnie od wyniku procesu. Niezwykle ważnym jest to, żeby w tej wstępnej fazie nieść jej szeroko zakrojoną pomoc" - zaznaczyła.

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że od 12 czerwca zacznie obowiązywać zmieniona ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, która rozszerza możliwość kompensaty i daje także m.in. uprawnienia do kompensacji kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją tych osób.

"Jest to daleko idąca zmiana i mamy przekonanie, że dzięki temu z tej formy państwowej kompensaty będzie mogło korzystać dużo więcej osób niż do tej pory. I to jest także przejęcie na siebie przez państwo pewnych nowych obowiązków" - zaznaczył Kwiatkowski.

W Polsce działa obecnie 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Powstały one w ramach realizowanego od 2007 roku projektu "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw", który jest finansowany z funduszy europejskich.

W Ośrodkach, które zlokalizowane są przy już działających organizacjach pozarządowych, udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna pokrzywdzonym przestępstwem. Według resortu sprawiedliwości z każdym z ośrodków współpracować będzie pięciu wolontariuszy, którzy pełnić będą funkcję opiekuna ofiary. To wolontariusze, których zadaniem będzie zapewnienie osobie pokrzywdzonej pomocy świadczonej poza ośrodkiem, w tym udzielania informacji oraz wsparcia w zależności od indywidualnych potrzeb.

Kwiatkowski zapewnił, że projekt będzie kontynuowany i znajdą się środki na finansowanie Ośrodków. "W ramach zmian prawnych, które przewidujemy, a które wprowadzają Fundusz Gwarancyjny, środki będą przeznaczane w taki sposób, że na liście priorytetów będzie m.in. finansowanie tych ośrodków. Dlatego jestem spokojny o przyszłości w sensie finansowania funkcjonowania tej sieci, którą udało się stworzyć" - mówił Kwiatkowski.

Punktem koordynującym pracę całej sieci będzie łódzki Ośrodek działający przy Stowarzyszeniu Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych "Wszyscy Razem - In Corpore". Działa on od sześciu lat jako biuro porad obywatelskich, udzielając rocznie ok. 2,5 tys. porad m.in. w sprawach zadłużenia, lokalowych czy alimentacyjnych.

"To do końca nie jest pomoc prawna, bo my nie mamy do tego prawa. Od tego są adwokaci, radcy prawni. My pokazujemy ludziom, jakie mają prawa, jakie obowiązki. Podpowiemy, pokierujemy, przekażemy do instytucji prawnych lub kierujemy do +kliniki prawa+ działającej na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego" - powiedział PAP przedstawiciel Ośrodka Jan Ciborski.

Jesienią w Łodzi ma zostać zorganizowane ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy, którzy pełnią funkcję opiekunów ofiar.



źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Ivanova: Informatyzacja po polsku
Od kilku lat systematycznie informatyzujemy nasz wymiar sprawiedliwości. W każdym sądzie gołym okiem widać już skok cywilizacyjny. Mamy już elektroniczne wokandy. Nie wszędzie działające (bo często popsute), ale mamy. Mamy także od jakiegoś czasu elektroniczne protokoły rozpraw. Na razie głównie na papierze, ale gdzieś we Wrocławiu jest jakiś projekt pilotażowy. I tego się trzymajmy. Jest nieźle, a będzie jeszcze lepiej. Na sali rozpraw stenotypistka już nie zagłusza samego sędziego, adwokata i świadka. Sędzia ma dziś na sali nawet laptopa. Jest też internet. Elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych. Strony mają do dyspozycji elektroniczne postępowanie upominawcze i e-sąd. Na informatyzacji nie można oszczędzać.
czytaj dalej...

Międzynarodowe organizacje sprzeciwiają się zmianom w polskich egzaminach prawniczych
Federacja Adwokatur Europejskich (FBE) jest zaniepokojona polskimi zmianami w przepisach o zawodach prawniczych, wprowadzających możliwość funkcjonowania niezrzeszonych w korporacjach "doradców prawnych". Rezolucję FBE uchwaliła kilka dni temu w Madrycie.
czytaj dalej...

Maleją szanse na połączenie adwokatów i radców
Adwokaci są zdecydowanie przeciwni połączeniu zawodów prawniczych. Wbrew oczekiwaniom za zjednoczeniem nie opowiedział się jednoznacznie również Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka mniej chroniona
Tajemnica adwokacka nie chroni w prawie unijnym korespondencji między przedsiębiorstwem a zatrudnionym w niej adwokatem.
czytaj dalej...

"Absolutorium nie zawsze zwalnia z odpowiedzialności"
Trzy pytania do KONRADA NOWAKA, adwokata w Kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ) - Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że bycie członkiem władz spółki tylko na papierze nie zwalnia z odpowiedzialności, choćby faktycznie decyzje podejmował kto inny. Czy takie restrykcyjne prawo wobec członka zarządu spółki akcyjnej odstrasza menedżerów od pełnienia tej funkcji?
czytaj dalej...

Adwokaci ws. Piesiewicza: wolność słowa została przekroczona
O "rozwagę i umiar w rozpowszechnianiu treści, które wkraczają w sferę intymnych spraw życia prywatnego każdego człowieka" zaapelowała do dziennikarzy, wydawców i właścicieli mediów Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie też chcą być mediatorami
Środowisko prawnicze nie zgadza się na wyłączenie zawodowych prawników z postępowań mediacyjnych. Nie podoba się także pomysł wprowadzenia sztywnych stawek wynagrodzenia przysługującego mediatorom.
czytaj dalej...

Otwarcie zawodów prawniczych okazało się mitem
Obecnie wielu aplikantów szuka zatrudnienia poza kancelariami prawniczymi, co powoduje, że ich kontakt z klientem lub sprawami sądowymi jest praktycznie zerowy. Nijak się to ma do nauki zawodu adwokata i radcy prawnego
czytaj dalej...

Sędziowie piszą niezrozumiałe uzasadnienia do wyroków
Sędziowie mają problemy z pisaniem jasnych uzasadnień do swoich wyroków. Powodów jest wiele - brak czasu, zbyt skomplikowane procedury, chęć popisania się własną wiedzą. Najwięcej tracą na tym obywatele, którzy czasami bez pomocy adwokata nie są w stanie zrozumieć skutków dotyczącego ich orzeczenia.
czytaj dalej...

Zakaz reklamy ogranicza dostęp do prawników
Za współpracę z mediami notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Adwokaci mają zakaz reklamowania swoich usług, ale mogą oni informować o swojej działalności. W kodeksie etyki radcy prawnego samorząd nie wprowadził zakazu reklamowania się.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Granice nadzoru
Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w sprawie prawa do obrony nie będzie szedł na żadne kompromisy. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł więc ingerować w postępowanie dyscyplinarne adwokatów bez ograniczeń.
czytaj dalej...

Radcowie chcą bronić oskarżonych w procesach karnych
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstanie zespół ekspertów, który zajmie się przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących zrównania kompetencji radców prawnych i adwokatów w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Rzecznikiem patentowym będzie mógł zostać radca i adwokat
Na listę rzeczników będą się mogli wpisać obywatele innych państw Unii Europejskiej. Na rynku pojawią się kancelarie prowadzone przez rzeczników wspólnie z innymi prawnikami. Osoby chcące zostać rzecznikiem patentowym będą musiały zdać egzamin na aplikację.
czytaj dalej...

Krakowscy adwokaci, sędziowie i prokuratorzy organizują debatę wybitnych karnistów
Kontrowersje wokół stosowania karnych środków zapobiegawczych, prawnokarne standardy w działalności gospodarczej, kontradyktoryjność procesu karnego - to główne tematy pierwszego Forum Karnistycznego, którego odbędzie się 1 kwietnia w Krakowie.
czytaj dalej...

Adwokat uwierzytelni odpisy dokumentów dołączonych do akt sprawy
Nie tylko notariusze będą mieli prawo do poświadczania kopii dokumentów. Uprawnienia otrzymają też adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi i doradcy podatkowi.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Magister w sądzie
Dopuszczenie magistrów prawa do reprezentowania stron w sądzie budzi sprzeciw nie tylko adwokatów i radców prawnych. Absolwent prawa ma przede wszystkim wiedzę teoretyczną.
czytaj dalej...

Trwa spór o pieniądze na adwokata dla ubogich
Prace nad ostatecznym kształtem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej są blokowane przez Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Finansów. Spór dotyczy kosztów wdrożenia ustawy.
czytaj dalej...

Sądy 24-godzinne bez adwokatów i prokuratorów
W postępowaniu przyspieszonym oskarżony nie będzie miał obowiązku posiadania obrońcy. Prokurator nie będzie musiał brać udziału w przyspieszonej rozprawie sądowej. Obniżą się koszty i skróci czas rozpoznawania przez sądy spraw o charakterze chuligańskim.
czytaj dalej...

TK: dyscyplinarka adwokata bez dochodzenia niekonstytucyjna
Możliwość wszczynania z polecenia ministra sprawiedliwości postępowania przeciwko adwokatowi przed sądem dyscyplinarnym bez uprzedniego dochodzenia jest niezgodna z konstytucją - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. TK rozpoznawał zgodność z ustawą zasadniczą zapisów Prawa o adwokaturze wprowadzonych na mocy nowelizacji z 2007 r.
czytaj dalej...

"Nowa ustawa prasowa musi uregulować status prawny blogów"
Rozmowa z Markiem Gruchalskim, prawnikiem w kancelarii radców prawnych i adwokatów Nowakowski i Wspólnicy - Czy prawo prasowe jasno statuuje prawo dziennikarza do zachowania swojej anonimowości?
czytaj dalej...

Adwokat musi uzasadnić odmowę złożenia kasacji
Pełnomocnik z urzędu będzie miał dwa tygodnie na złożenie do sądu opinii wskazującej, dlaczego wniesienie skargi kasacyjnej nie jest zasadne. Jeżeli opinia będzie sporządzona niestarannie, sąd zawiadomi samorząd zawodowy pełnomocnika.
czytaj dalej...

Uciekająca reklama narusza prawo
Trzy pytania do KATARZYNY GŁOWACKIEJ, radcy prawnego z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni - Czy promocyjne banery zamieszczane w internecie, których nie można zamknąć, są zgodne z prawem?
czytaj dalej...

Swobodny przepływ prawników między zawodami usprawni sądownictwo
W chwili obecnej nie ma rzeczywistej potrzeby ani woli połączenia adwokatów i radców w jeden samorząd, a liczba adwokatów i radców prawnych, która sięga 37 500, zapewnia dostęp do pomocy prawnej na poziomie równorzędnym do innych krajów europejskich.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Słabnący autorytet ustaw
W ustawach jest więcej publicystyki niż norm prawnych. Coraz więcej pobożnych życzeń niż konkretów. Jedno okienko dla firm, jeden samorząd dla adwokatów i radców.
czytaj dalej...

NRA: adwokatom nie wolno promować się na "medialnych" sprawach
W żadnym wypadku nie wolno adwokatom traktować zainteresowania opinii publicznej niektórymi postępowaniami jako okazji do promowania własnej osoby lub własnych osobistych poglądów - podkreśla prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
czytaj dalej...