Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Sześcioro kandydatów do TK z pozytywną opinią komisji sprawiedliwości

Kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: prof. Bogusław Banaszak, prof. Krystyna Pawłowicz, adwokat Stanisław Rymar, prof. Piotr Tuleja, prof. Andrzej Wróbel i prof. Marek Zubik uzyskali w środę pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości.

Głosowanie nad kandydaturami - w piątek, w Sejmie. Z szóstki zgłoszonych kandydatów posłowie wybiorą czterech nowych sędziów, w miejsce kończących 9-letnią kadencję - prezesa TK Bohdana Zdziennickiego, wiceprezesa Marka Mazurkiewicza oraz Mariana Grzybowskiego i Mirosława Wyrzykowskiego.

Klub PO zgłosił Bogusława Banaszaka (prof. Uniwersytetu Wrocławskiego), Stanisława Rymara (wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, b. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej), Piotra Tuleję (profesor UJ), PiS - Krystynę Pawłowicz (profesor UW), SLD - Andrzeja Wróbla (sędzia Sądu Najwyższego, profesor UW), PSL - Marka Zubika (szef Rady Legislacyjnej przy premierze, UW).

Komisja wysłuchała kandydatów w zeszłym tygodniu, a w środę w głosowaniu zatwierdziła ich kandydatury. Nie mając uprawnień do prześwietlania życiorysów kandydatów uznała jedynie, że wszyscy spełniają formalne kryteria wymagane od sędziów TK.

Czterej posłowie z komisji, z którymi rozmawiał dziennikarz PAP powiedzieli, że na wysłuchaniach najlepiej wypadli prof. Wróbel i prof. Tuleja. Z arytmetyki parlamentarnej wynika, że na wybór do TK największe szanse mają prof. Tuleja, prof. Banaszak, a także mec. Rymar i prof. Zubik.

Znak zapytania - mogący zwiększyć szanse prof. Wróbla - pojawił się jednak wobec kandydatury mec. Rymara. "Sprawa jego poparcia jest otwarta" - przyznał w rozmowie z PAP wiceszef komisji sprawiedliwości Wojciech Wilk (PO).

Chodzi o "zawezwanie do próby ugodowej" z żądaniem przeprosin i 200 tysięcy zł na cel charytatywny, będące zwykle zapowiedzią procesu cywilnego, jakie Rymar wysłał do "Gazety Wyborczej", gdzie ukazał się tekst "Partie psują Trybunał".

Ewa Siedlecka pisała w nim, że Rymar "z prawem konstytucyjnym nie miał do czynienia" i że w maju 2011 r. skończy on 70 lat, a wtedy nie mógłby zostać wybrany do TK, bo jego sędziowie powinni spełniać kryteria takie jak sędziowie Sądu Najwyższego, przechodzący w stan spoczynku po ukończeniu 70 lat. "Jeśli jednak sędzia TK już jest wybrany, limit wieku nie obowiązuje. Kadencja w TK trwa dziewięć lat, więc pod jej koniec Rymar będzie już człowiekiem sędziwym" - czytamy.

Zapowiedź pozwu gazeta uznała za "próbę szantażowania prasy i kneblowania krytyki". "Pozew Rymara wskazuje, że - jeśli jego autor zostanie wybrany do Trybunału - nie będzie stał w podobnych sprawach po stronie wolnych mediów, które są jednym z filarów demokracji. Postawi też sam Trybunał w fatalnej sytuacji, w której to jego sędzia prowadzi proces cywilny z gazetą o dopuszczalność krytyki prasowej" - napisał wicenaczelny "GW" Piotr Stasiński.

W rozmowie z PAP mec. Rymar zastrzegł, że zawezwanie do ugody nie oznacza, iż wystąpi z pozwem, a "wstępne żądanie można zredukować". "Po tym artykule poczułem się dotknięty, napisałem to zawezwanie w pierwszym odruchu. Tytuł +Partie psują trybunał" deprecjonuje wszystkich kandydatów i w zestawieniu z treścią jest dla mnie nieprzyjemny" - powiedział Rymar pytany, czemu nie skorzystał z prawa do odpowiedzi na krytykę mediów, jakie daje Prawo prasowe.

Na kroki prawne mec. Rymara zareagowała też koalicja organizacji pozarządowych prowadząca monitoring kandydatów na sędziów. "Apelujemy do posłów, aby starannie przemyśleli wszelkie okoliczności dotyczące każdego z kandydatów i dokonali wyboru sędziów o najwyższych kwalifikacjach merytorycznych i walorach osobistych" - napisano w specjalnym oświadczeniu.

"Proces wyboru nie został zakończony, a ujawnianie i przedyskutowanie wszelkich istotnych okoliczności dotyczących kandydatów w sposób oczywisty leży w interesie publicznym. Media ogrywają tu zasadniczą rolę, tym bardziej, że procedury parlamentarne i dotychczasowa praktyka sejmowa praktycznie wykluczają rzeczywistą debatę i analizę kandydatur na sędziów TK" - przypomina koalicja.

Prof. Tuleja wyjaśniał niedawno w rozmowie z PAP, że nieprawidłowo zinterpretowano jego pogląd, gdy odpowiadał na pytanie o najgorsze - jego zdaniem - wyroki TK. Wśród takich wskazał on m.in. orzeczenie w sprawie wieku emerytalnego, ale - jak podkreślił - nie uważa za taki wyrok w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

"Wskazałem jedynie niespójność orzecznictwa Trybunału, gdy chodzi o podejście do kwestii praktyki. W wyroku ws. odbierania wyższych świadczeń emerytalnych funkcjonariuszom służb PRL Trybunał odwołał się do praktyki, a nie odwoływał się do niej w wyroku w sprawie ocen z religii. Nie oceniałem tych orzeczeń jako dobre ani jako złe, lecz jako sprzeczne wobec siebie" - zaznaczył.



źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Korporacje nie mogą wprowadzać dodatkowych wymagań
Samorząd notarialny nie ma prawa dodatkowego egzaminowania radców prawnych i adwokatów, którzy chcą wykonywać ten zawód. Wystarczy, że spełnią oni wymagania określone w ustawie.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Granice nadzoru
Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w sprawie prawa do obrony nie będzie szedł na żadne kompromisy. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł więc ingerować w postępowanie dyscyplinarne adwokatów bez ograniczeń.
czytaj dalej...

"Pozwy zbiorowe obniżą koszty sądowych postępowań"
Trzy pytania do RAFAŁA KOSA, partnera w Kancelarii Kubas, Kos, Gaertner Adwokaci spółka partnerska - Pozwy grupowe, wbrew wielu sceptykom, nie okazały się w Europie prawniczym narzędziem szantażu wobec przedsiębiorców. Przeprowadzone badania nie wykazały, by z powodu ich wprowadzenia spadła liczba bądź też skala inwestycji zagranicznych w innych państwach.
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka mniej chroniona
Tajemnica adwokacka nie chroni w prawie unijnym korespondencji między przedsiębiorstwem a zatrudnionym w niej adwokatem.
czytaj dalej...

Adwokaci muszą walczyć o zaufanie obywateli
Adwokatura powinna być nowoczesna w formach wykonywania zawodu, ale tradycyjna w przywiązaniu do wartości, które reprezentuje.
czytaj dalej...

Senat za jawnością "dyscyplinarek" notariuszy
Senat bez poprawek przyjął nowelę Prawa o notariacie. Przewiduje ona, że postępowania dyscyplinarne notariuszy będą jawne, tak jak "dyscyplinarki" sędziów, adwokatów i radców prawnych.
czytaj dalej...

Nie tylko adwokat będzie mógł występować w sądzie
Każdy magister prawa będzie mógł reprezentować klientów przed sądem. Nie będzie nawet musiał kończyć aplikacji. Zdaniem przedstawicieli korporacji prawniczych obniży to jakość usług prawnych.
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie też chcą być mediatorami
Środowisko prawnicze nie zgadza się na wyłączenie zawodowych prawników z postępowań mediacyjnych. Nie podoba się także pomysł wprowadzenia sztywnych stawek wynagrodzenia przysługującego mediatorom.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: W koleżeńskich składach
Tak jak reklama jest dźwignią handlu, tak koleżeńska więź jest dźwignią zawodów prawniczych. To siła napędowa jakże wielu szlachetnych postaw i akcji społecznych, zarówno adwokatów, jak i radców prawnych. Ale ta koleżeńskość ma także słabszą stronę. I to właśnie ta zawodowa sztama wyzwala często źle pojęty korporacyjny solidaryzm.
czytaj dalej...

Adwokaci chcą bronić przedsiębiorców zmieniając kodeks spółek handlowych
Zmianę Kodeksu spółek handlowych, dotyczącą odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki, proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Adwokat znajdzie zastępcę procesowego w internecie
Przy kolizji terminów sądowych prawnik może znaleźć zastępstwo w internecie. Internetowy portal służy także aplikantom, którzy za jego pomocą mogą znaleźć patrona i dodatkową pracę.
czytaj dalej...

Doradca prawny poprowadzi sprawę przed sądem rejonowym
Po pięciu latach świadczenia usług prawniczych i zdanym egzaminie drugiego stopnia magister prawa będzie mógł zostać adwokatem, radcą prawnym lub notariuszem.
czytaj dalej...

Uciekająca reklama narusza prawo
Trzy pytania do KATARZYNY GŁOWACKIEJ, radcy prawnego z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni - Czy promocyjne banery zamieszczane w internecie, których nie można zamknąć, są zgodne z prawem?
czytaj dalej...

BEZPŁATNE SZKOLENIE – Planowane zmiany w podatkach od 1 stycznia 2014 roku
Firma szkoleniowa LOFT Consulting wraz z Kancelarią „Gach, Hulist, Mizińska, Wawer – Adwokaci i Radcowie Prawni” mają zaszczyt zaprosić Państwa na cykl szkoleń „Przedsiębiorca i prawo” w ramach, którego będą poruszane istotne dla przedsiębiorców zagadnienia prawne i podatkowe. Zapraszamy na  inauguracyjne – bezpłatne szkolenie   18 września 2013 r. Planowane zmiany w podatkach od 1 [...]
czytaj dalej...

Błąd lub niedbalstwo adwokata obciąża stronę procesową
Sąd odrzucił apelację Jana K. jako wniesioną po terminie. Wszystko przez adwokata, który przegapił termin na wniesienie środka odwoławczego. Strona wystąpiła do sądu o przywrócenie terminu na apelację.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Magister w sądzie
Dopuszczenie magistrów prawa do reprezentowania stron w sądzie budzi sprzeciw nie tylko adwokatów i radców prawnych. Absolwent prawa ma przede wszystkim wiedzę teoretyczną.
czytaj dalej...

Adwokaci nie będą szturmować sądów
Adwokaci i radcowie będą mieli przedstawicieli na posiedzeniach KRS. Nie skłoni to przedstawicieli palestry do włożenia sędziowskiej togi. Adwokaci i radcowie przychodzą do sądów, aby przejść w stan spoczynku.
czytaj dalej...

Milion za adwokacki błąd
Ponad milion złotych odszkodowania z własnej kieszeni musi zapłacić przedsiębiorcy adwokat za swój błąd, informuje "Rzeczpospolita" powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego.
czytaj dalej...

"Aplikanci szukają patronów, ale nie wszyscy ich znajdą"
TRZY PYTANIA DO... MAŁGORZATY CHRUŚCIAK, adwokata, partnera CMS Cameron McKenna - Właściwie przeprowadzona unifikacja zawodów prawniczych mogłaby się przyczynić do wzmocnienia samorządu zawodowego i zwiększenia prestiżu zawodu.
czytaj dalej...

Policjant nie powinien przysłuchiwać się rozmowie adwokata z zatrzymanym
Ograniczenia praw obywateli, np. prawa do obrony, muszą mieć wyraźne granice. Dopuszczalność udziału organów ścigania w spotkaniu zatrzymanego z adwokatem tego warunku nie spełnia
czytaj dalej...

Ok. 14 tys. osób skorzystało z bezpłatnych porad adwokackich
Około 14 tysięcy osób skorzystało w sobotę z bezpłatnych porad adwokackich, których w całym kraju udzielało ponad 900 adwokatów i aplikantów adwokackich. To wstępne podsumowanie akcji zorganizowanej przez adwokaturę - poinformowała Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Wybory sędziów do TK: kluby poselskie zgłosiły dwóch kandydatów
Adwokat Kazimierz Barczyk i profesor Krystyna Pawłowicz są kandydatami na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonymi przez kluby poselskie.
czytaj dalej...

Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych: 13 tys. osób skorzystało z pomocy adwokatów
Około 13 tys. osób, m.in. w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, skorzystało w sobotę z pomocy prawnej w ramach zorganizowanego po raz czwarty Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich - podała Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Egzamin i praktyka zastąpią aplikację
Absolwenci prawa, którzy zdadzą egzamin państwowy I stopnia, będą mogli rozpocząć szkolenie na jednej z aplikacji lub podjąć działalność jako doradcy prawni. Po zdaniu egzaminu II stopnia będzie można wykonywać m.in. zawód radcy prawnego, adwokata czy komornika.
czytaj dalej...

Adwokaci znajdą się na Facebooku
Naczelna Rada Adwokacka założyła swój profil na popularnym portalu społecznościowym Facebook – informuje portal Adwokatura.pl.
czytaj dalej...