Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Sześcioro kandydatów do TK z pozytywną opinią komisji sprawiedliwości

Kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: prof. Bogusław Banaszak, prof. Krystyna Pawłowicz, adwokat Stanisław Rymar, prof. Piotr Tuleja, prof. Andrzej Wróbel i prof. Marek Zubik uzyskali w środę pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości.

Głosowanie nad kandydaturami - w piątek, w Sejmie. Z szóstki zgłoszonych kandydatów posłowie wybiorą czterech nowych sędziów, w miejsce kończących 9-letnią kadencję - prezesa TK Bohdana Zdziennickiego, wiceprezesa Marka Mazurkiewicza oraz Mariana Grzybowskiego i Mirosława Wyrzykowskiego.

Klub PO zgłosił Bogusława Banaszaka (prof. Uniwersytetu Wrocławskiego), Stanisława Rymara (wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, b. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej), Piotra Tuleję (profesor UJ), PiS - Krystynę Pawłowicz (profesor UW), SLD - Andrzeja Wróbla (sędzia Sądu Najwyższego, profesor UW), PSL - Marka Zubika (szef Rady Legislacyjnej przy premierze, UW).

Komisja wysłuchała kandydatów w zeszłym tygodniu, a w środę w głosowaniu zatwierdziła ich kandydatury. Nie mając uprawnień do prześwietlania życiorysów kandydatów uznała jedynie, że wszyscy spełniają formalne kryteria wymagane od sędziów TK.

Czterej posłowie z komisji, z którymi rozmawiał dziennikarz PAP powiedzieli, że na wysłuchaniach najlepiej wypadli prof. Wróbel i prof. Tuleja. Z arytmetyki parlamentarnej wynika, że na wybór do TK największe szanse mają prof. Tuleja, prof. Banaszak, a także mec. Rymar i prof. Zubik.

Znak zapytania - mogący zwiększyć szanse prof. Wróbla - pojawił się jednak wobec kandydatury mec. Rymara. "Sprawa jego poparcia jest otwarta" - przyznał w rozmowie z PAP wiceszef komisji sprawiedliwości Wojciech Wilk (PO).

Chodzi o "zawezwanie do próby ugodowej" z żądaniem przeprosin i 200 tysięcy zł na cel charytatywny, będące zwykle zapowiedzią procesu cywilnego, jakie Rymar wysłał do "Gazety Wyborczej", gdzie ukazał się tekst "Partie psują Trybunał".

Ewa Siedlecka pisała w nim, że Rymar "z prawem konstytucyjnym nie miał do czynienia" i że w maju 2011 r. skończy on 70 lat, a wtedy nie mógłby zostać wybrany do TK, bo jego sędziowie powinni spełniać kryteria takie jak sędziowie Sądu Najwyższego, przechodzący w stan spoczynku po ukończeniu 70 lat. "Jeśli jednak sędzia TK już jest wybrany, limit wieku nie obowiązuje. Kadencja w TK trwa dziewięć lat, więc pod jej koniec Rymar będzie już człowiekiem sędziwym" - czytamy.

Zapowiedź pozwu gazeta uznała za "próbę szantażowania prasy i kneblowania krytyki". "Pozew Rymara wskazuje, że - jeśli jego autor zostanie wybrany do Trybunału - nie będzie stał w podobnych sprawach po stronie wolnych mediów, które są jednym z filarów demokracji. Postawi też sam Trybunał w fatalnej sytuacji, w której to jego sędzia prowadzi proces cywilny z gazetą o dopuszczalność krytyki prasowej" - napisał wicenaczelny "GW" Piotr Stasiński.

W rozmowie z PAP mec. Rymar zastrzegł, że zawezwanie do ugody nie oznacza, iż wystąpi z pozwem, a "wstępne żądanie można zredukować". "Po tym artykule poczułem się dotknięty, napisałem to zawezwanie w pierwszym odruchu. Tytuł +Partie psują trybunał" deprecjonuje wszystkich kandydatów i w zestawieniu z treścią jest dla mnie nieprzyjemny" - powiedział Rymar pytany, czemu nie skorzystał z prawa do odpowiedzi na krytykę mediów, jakie daje Prawo prasowe.

Na kroki prawne mec. Rymara zareagowała też koalicja organizacji pozarządowych prowadząca monitoring kandydatów na sędziów. "Apelujemy do posłów, aby starannie przemyśleli wszelkie okoliczności dotyczące każdego z kandydatów i dokonali wyboru sędziów o najwyższych kwalifikacjach merytorycznych i walorach osobistych" - napisano w specjalnym oświadczeniu.

"Proces wyboru nie został zakończony, a ujawnianie i przedyskutowanie wszelkich istotnych okoliczności dotyczących kandydatów w sposób oczywisty leży w interesie publicznym. Media ogrywają tu zasadniczą rolę, tym bardziej, że procedury parlamentarne i dotychczasowa praktyka sejmowa praktycznie wykluczają rzeczywistą debatę i analizę kandydatur na sędziów TK" - przypomina koalicja.

Prof. Tuleja wyjaśniał niedawno w rozmowie z PAP, że nieprawidłowo zinterpretowano jego pogląd, gdy odpowiadał na pytanie o najgorsze - jego zdaniem - wyroki TK. Wśród takich wskazał on m.in. orzeczenie w sprawie wieku emerytalnego, ale - jak podkreślił - nie uważa za taki wyrok w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

"Wskazałem jedynie niespójność orzecznictwa Trybunału, gdy chodzi o podejście do kwestii praktyki. W wyroku ws. odbierania wyższych świadczeń emerytalnych funkcjonariuszom służb PRL Trybunał odwołał się do praktyki, a nie odwoływał się do niej w wyroku w sprawie ocen z religii. Nie oceniałem tych orzeczeń jako dobre ani jako złe, lecz jako sprzeczne wobec siebie" - zaznaczył.



źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

RPO krytycznie o ograniczaniu kontaktów aresztowanego z adwokatem
Przepisy pozwalające prokuraturze na ograniczanie kontaktów aresztowanego z adwokatem budzą - ze względu na konstytucyjne prawo do obrony - wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Rzecznik patentowy będzie mógł otworzyć kancelarię z adwokatem
Doradcy podatkowi będą mogli wchodzić w spółki z adwokatami, radcami prawnymi i biegłymi rewidentami. Takie same możliwości będą mieli rzecznicy patentowi.
czytaj dalej...

MS: sądownictwo dyscyplinarne zawodów prawniczych wymaga zmian
Organizacja sądownictwa dyscyplinarnego w zawodach prawniczych, m.in. adwokatów i radców prawnych wymaga zmian; zasadne byłoby przeniesienie jednej instancji tych postępowań do sądów powszechnych - uważa wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.
czytaj dalej...

Deregulacja zawodów prawniczych to tylko "korekta". Gowin nie skrzywdzi starych prawników
Rząd reklamuje deregulację jako prosty sposób na 100 tys. miejsc pracy i obniżkę cen za usługi, którą wymusi większa konkurencja - informuje "Metro". Na liście Jarosława Gowina, wśród 50 zawodów są także adwokaci, radcowie prawni i notariusze.
czytaj dalej...

Maleją szanse na połączenie adwokatów i radców
Adwokaci są zdecydowanie przeciwni połączeniu zawodów prawniczych. Wbrew oczekiwaniom za zjednoczeniem nie opowiedział się jednoznacznie również Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
czytaj dalej...

RPO skarży do TK "kontrolowane" rozmowy zatrzymanego z adwokatem
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis procedury karnej, który pozwala na to, aby w rozmowie zatrzymanego z adwokatem uczestniczył ktoś z organów ścigania. Zdaniem RPO narusza to konstytucyjne prawo do obrony.
czytaj dalej...

Sąd powinien znać umowę oskarżyciela posiłkowego z adwokatem
Oskarżyciel posiłkowy ma obowiązek udokumentować koszty, jakie poniósł na pełnomocnika z wyboru. W tym celu powinien przedstawić sądowi umowę łączącą go z adwokatem.
czytaj dalej...

Złoty Paragraf dla najlepszego adwokata: adw. Andrzej Michałowski
Adw. Andrzej Michałowski wykonuje zawód adwokata od 1993r., zajmuje się prawem cywilnym i handlowym.
czytaj dalej...

Blisko 80 adwokatów zgłosiło się do dyżurów podczas EURO 2012
Około 80 adwokatów zadeklarowało w Warszawie gotowość do dyżurowania podczas EURO 2012 i występowania np. w ewentualnych sprawach dotyczących pseudokibiców - poinformowała warszawska izba adwokacka.
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka chroni obywatela
Posiadanie profesji adwokata wiąże się głównie z obowiązkiem dochowania tajemnicy adwokackiej i byciem niezależnym.
czytaj dalej...

Prezydent o połączeniu adwokatów i radców: nie chcą, nie zmuszać do łączenia
Jeśli jakieś korporacje łączyć się nie chcą, nie należy ich do tego zmuszać, niech pozostanie tak jak jest - powiedział dziś prezydent Lech Kaczyński do uczestników Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury w Warszawie.
czytaj dalej...

Będzie jedna korporacja adwokatów i radców prawnych
Środowisko prawnicze pozytywnie odnosi się do pomysłu wykonywania przez adwokatów zawodu w ramach stosunku pracy.
czytaj dalej...

Błąd lub niedbalstwo adwokata obciąża stronę procesową
Sąd odrzucił apelację Jana K. jako wniesioną po terminie. Wszystko przez adwokata, który przegapił termin na wniesienie środka odwoławczego. Strona wystąpiła do sądu o przywrócenie terminu na apelację.
czytaj dalej...

Jeśli firmy nie stać na adwokata, dostanie go z urzędu
Przedsiębiorca, który nie ma pieniędzy na wynagrodzenie adwokata albo radcy prawnego, może domagać się przyznania pełnomocnika do reprezentowania go przed sądem.
czytaj dalej...

Adwokat nie może zakwestionować wynagrodzenia za prowadzenie sprawy z urzędu
Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, chociaż jest niskie, to i tak nie może być skarżone w postępowaniu przed sądem.
czytaj dalej...

Adwokaci i lekarze wspólnie zawalczą o swoje
Prezesi samorządów zawodowych, m.in. adwokatów, lekarzy, architektów i komorników, zapowiedzieli stworzenie wspólnej reprezentacji. W przyszłości może ona walczyć o ich interesy w komisji trójstronnej.
czytaj dalej...

Wybory sędziów do TK: kluby poselskie zgłosiły dwóch kandydatów
Adwokat Kazimierz Barczyk i profesor Krystyna Pawłowicz są kandydatami na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonymi przez kluby poselskie.
czytaj dalej...

Jak ustanowić pełnomocnika do reprezentowania strony w sądzie
Adwokat lub radca prawny ustanowiony do reprezentowania strony w sądzie może skutecznie podejmować za nią wszelkie działania zmierzające do wygrania procesu. Jest on także uprawniony do zawarcia ugody albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie.
czytaj dalej...

Uciekająca reklama narusza prawo
Trzy pytania do KATARZYNY GŁOWACKIEJ, radcy prawnego z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni - Czy promocyjne banery zamieszczane w internecie, których nie można zamknąć, są zgodne z prawem?
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka mniej chroniona
Tajemnica adwokacka nie chroni w prawie unijnym korespondencji między przedsiębiorstwem a zatrudnionym w niej adwokatem.
czytaj dalej...

Adwokaci wybiorą nowego prezesa
Połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego oraz dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości to tylko niektóre problemy, które będą rozpatrywane na Krajowym Zjeździe Adwokatury.
czytaj dalej...

Klienci żądają odszkodowań za błędy prawników
Rośnie liczba wniosków o rekompensatę z tytułu błędów adwokatów i radców prawnych. Rocznie 2 3 procent prawników spotyka się z roszczeniami ze strony klientów.
czytaj dalej...

Zawody prawnicze: dyscyplinarka dopiero po dochodzeniu
Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko adwokatowi lub radcy prawnemu nie będzie możliwe bez wcześniejszego przeprowadzenia dochodzenia.
czytaj dalej...

Adwokaci przeciwni likwidacji znaków opłaty sądowej
 Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach sprzeciwia się planom Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce stopniowo wycofywać znaki opłaty sądowej. Utrudni to wnoszenie opłat i narazi strony na dodatkowe koszty - argumentują adwokaci.
czytaj dalej...

Milion za adwokacki błąd
Ponad milion złotych odszkodowania z własnej kieszeni musi zapłacić przedsiębiorcy adwokat za swój błąd, informuje "Rzeczpospolita" powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego.
czytaj dalej...