Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Otwarcie zawodów prawniczych okazało się mitem

Obecnie wielu aplikantów szuka zatrudnienia poza kancelariami prawniczymi, co powoduje, że ich kontakt z klientem lub sprawami sądowymi jest praktycznie zerowy. Nijak się to ma do nauki zawodu adwokata i radcy prawnego

Z uwagą zapoznaliśmy się z tekstem redaktora Andrzeja Jankowskiego (14 września 2010 r. Aplikantom uprzejmie dziękujemy). Gorzkie słowa, ale trudno odmówić im racji.

Po ostatnich egzaminach końcowych na aplikacjach adwokackiej i radcowskiej rozgorzała dyskusja na temat jakości szkolenia i przygotowania aplikantów do wykonywania zawodu. Niewątpliwie dyskusja jest potrzebna, gdyż to, co się wydarzyło, obnażyło słabości częściowego upaństwowienia aplikacji zwanych przez niektórych otwarciem zawodów prawniczych.

Nieprzemyślane nowelizacje

Liczne nieprzemyślane i tworzone ad hoc nowelizacje ustaw korporacyjnych dramatycznie poszatkowały system aplikacji i doprowadziły nie tylko do wielu rozbieżności interpretacyjnych w przepisach, ale też stały się źródłem wielu problemów organizacyjnych, z którymi zmierzyć się muszą nie tylko korporacje, ale sami aplikanci i cały wymiar sprawiedliwości. Aby zrozumieć problem, należy przypomnieć, na czym w istocie polegało to rzekome otwarcie zawodów prawniczych. Po pierwsze wprowadzono odpłatność za aplikacje. Naszym zdaniem jest to wprowadzenie swoistego cenzusu majątkowego, gdyż dla wielu młodych osób, szczególnie z mniejszych miejscowości, jest to wciąż bariera trudna do pokonania. Przed reformą koszty aplikacji pokrywały poszczególne rady adwokackie, choć siłą rzeczy aplikantów było wówczas znacznie mniej. Aplikant mógł się jednak poświęcić pracy w kancelarii, a nie musiał szukać dodatkowych źródeł dochodu na pokrycie kosztów szkolenia.

Praca poza kancelarią

Obecnie spora część aplikantów szuka zatrudnienia poza kancelariami, co powoduje, że ich kontakt z klientem lub sprawami sądowymi jest praktycznie zerowy. Nijak się to ma do nauki zawodu. Po drugie upaństwowiono egzamin końcowy. W zamian za obowiązek sporządzenia środka odwoławczego na bazie prawdziwych akt wprowadzono testy oraz nieco wydumane kazusy (przypominamy, że ma to być egzamin kontrolujący umiejętności, przygotowanie do wykonywania zawodu adwokata, nie zaś kolejny sprawdzian wiedzy teoretycznej). W obecnym kształcie usunięto zupełnie część ustną egzaminu adwokackiego. To chyba najbardziej krzywdzące dla samych aplikantów. Jeśli bowiem od aplikanta oczekuje się sporządzenia środka odwoławczego i na podstawie pracy pisemnej ocenia się jego przygotowanie do wykonywania zawodu adwokata, to jest to po prostu rażąco niesprawiedliwe. Adwokat, który bowiem napisał apelację, zawsze ma szansę na wystąpienie przed sądem, gdzie może obronić swoje pisemne wywody, a nawet odpowiadać na pytania sądu. Aplikanci tej szansy zostali pozbawieni. Być może komuś się wydaje, że adwokat nie musi umieć wygłaszać mowy końcowej, ani tego ćwiczyć. Martwi nas to, albowiem aplikanci prokuratorscy i sądowi nadal mają część ustną egzaminu i nikomu to nie przeszkadza, a nikt nie ma wątpliwości, że adwokat na sali sądowej posługuje się głównie słowem i ze znajomości tej sztuki powinien być egzaminowany i rozliczany. Trudno sobie wyobrazić, aby egzaminy np. w szkole teatralnej miały formę testów? Po trzecie wreszcie wyniki państwowych egzaminów końcowych są o wiele gorsze niż przeprowadzanych przez samorządy.


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

W tym roku nie każdy aplikant znajdzie patrona
Osoby, które zdały egzamin na jedną z aplikacji, mają problem ze znalezieniem patrona. Praktyczne przygotowanie do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza stało się fikcją. Resort sprawiedliwości liczy na to, że nie wszyscy będą w tym roku starać się o wpis na listę.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Granice nadzoru
Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w sprawie prawa do obrony nie będzie szedł na żadne kompromisy. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł więc ingerować w postępowanie dyscyplinarne adwokatów bez ograniczeń.
czytaj dalej...

Złoty Paragraf dla najlepszego adwokata: adw. Andrzej Michałowski
Adw. Andrzej Michałowski wykonuje zawód adwokata od 1993r., zajmuje się prawem cywilnym i handlowym.
czytaj dalej...

"Pozwy zbiorowe obniżą koszty sądowych postępowań"
Trzy pytania do RAFAŁA KOSA, partnera w Kancelarii Kubas, Kos, Gaertner Adwokaci spółka partnerska - Pozwy grupowe, wbrew wielu sceptykom, nie okazały się w Europie prawniczym narzędziem szantażu wobec przedsiębiorców. Przeprowadzone badania nie wykazały, by z powodu ich wprowadzenia spadła liczba bądź też skala inwestycji zagranicznych w innych państwach.
czytaj dalej...

Rzecznicy patentowi będą musieli się stale dokształcać
Rzecznicy patentowi założą kancelarie wspólnie z adwokatami i radcami.
czytaj dalej...

Za kasy fiskalne adwokatów zapłaci klient
Obowiązkowe posiadanie kas fiskalnych przez adwokatów nie doprowadzi do rewolucji w funkcjonowaniu kancelarii prawnych. Największym przegranym będzie klient, który poniesie dodatkowe koszty.
czytaj dalej...

Błąd adwokata może przedsiębiorcę drogo kosztować
Nie jest sprzeczny z konstytucją przepis, który pozwala na odrzucenie przez sąd bez wezwania o uiszczenie opłaty zarzutów od nakazu zapłaty wniesionego przez adwokata lub radcę prawnego.
czytaj dalej...

"Egzamin adwokacki musi pozostać państwowy"
Adwokatowi nie może wystarczyć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Konieczne jest stałe dokształcanie się prawnika, by jego wiedza chroniła klientów.
czytaj dalej...

Deregulacja zawodów prawniczych to tylko "korekta". Gowin nie skrzywdzi starych prawników
Rząd reklamuje deregulację jako prosty sposób na 100 tys. miejsc pracy i obniżkę cen za usługi, którą wymusi większa konkurencja - informuje "Metro". Na liście Jarosława Gowina, wśród 50 zawodów są także adwokaci, radcowie prawni i notariusze.
czytaj dalej...

Zakaz reklamy ogranicza dostęp do prawników
Za współpracę z mediami notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Adwokaci mają zakaz reklamowania swoich usług, ale mogą oni informować o swojej działalności. W kodeksie etyki radcy prawnego samorząd nie wprowadził zakazu reklamowania się.
czytaj dalej...

Uciekająca reklama narusza prawo
Trzy pytania do KATARZYNY GŁOWACKIEJ, radcy prawnego z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni - Czy promocyjne banery zamieszczane w internecie, których nie można zamknąć, są zgodne z prawem?
czytaj dalej...

Rzecznik patentowy będzie mógł otworzyć kancelarię z adwokatem
Doradcy podatkowi będą mogli wchodzić w spółki z adwokatami, radcami prawnymi i biegłymi rewidentami. Takie same możliwości będą mieli rzecznicy patentowi.
czytaj dalej...

Coraz więcej chętnych do kościelnego unieważnienia małżeństwa
Za unieważnienie sakramentu małżeństwa trzeba zapłacić od 10 do 30 tys. złotych. W ubiegłym roku w sądach diecezjalnych złożono 40 tys. wniosków. Brakuje adwokatów mogących przed nimi występować
czytaj dalej...

NRA: dostępność do adwokatów i radców - na poziomie europejskim
Dostępność do usług prawniczych w odniesieniu do adwokatów i radców prawnych jest zbliżona w naszym kraju do czołówki państw europejskich - wynika z raportu opublikowanego przez Naczelną Radę Adwokacką.
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka mniej chroniona
Tajemnica adwokacka nie chroni w prawie unijnym korespondencji między przedsiębiorstwem a zatrudnionym w niej adwokatem.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Przypadek rejenta B.
Od dzisiaj notariusze podobnie jak adwokaci i radcy prawni mogą świadczyć swoje usługi bez pobierania wynagrodzenia od osób, których nie stać na ponoszenie kosztów czynności notarialnych.
czytaj dalej...

Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą jawne. Prezydent podpisał nowelizację Prawa o notariacie
Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą z zasady jawne, tak jak dyscyplinarki sędziów, adwokatów i radców prawnych - zakłada nowelizacja Prawa o notariacie, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
czytaj dalej...

Adwokat z urzędu dla pracodawcy
Nie każdego pracodawcę stać na obsługę prawną. Zdarza się, że będąc pozwanym lub powodem w skomplikowanej sprawie, pracodawcy będący osobami fizycznymi nie są w stanie samodzielnie bronić swoich spraw przed sądem.
czytaj dalej...

"Pracodawcy mogą dziś kupić porady prawne w pakiecie"
Rozmawiamy z MARKIEM ZDANOWICZEM, radcą prawnym, założycielem firmy Moi Prawnicy - Na rynku pojawiła się nowa forma świadczenia usług prawniczych. Pracodawcy mogą wykupić dla swoich pracowników pakiet usług prawnych i przez rok korzystać z wiedzy radców prawnych i adwokatów.
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie też chcą być mediatorami
Środowisko prawnicze nie zgadza się na wyłączenie zawodowych prawników z postępowań mediacyjnych. Nie podoba się także pomysł wprowadzenia sztywnych stawek wynagrodzenia przysługującego mediatorom.
czytaj dalej...

Brakuje pieniędzy na aplikacje
Wpis na listę aplikantów nie jest uzależniony od znalezienia patrona. Adwokaci chcą wykorzystać unijne środki do szkolenia aplikantów. Ministerstwo nie zamierza pomóc samorządom w organizowaniu szkolenia.
czytaj dalej...

UE krok bliżej ku nowym przepisom o prawie do adwokata
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zgodzili się w piątek na propozycję nowej dyrektywy o prawie do adwokata. Umożliwia to dalsze negocjacje nad propozycją z Parlamentem Europejskim. To "znaczące osiągnięcie" - oceniła komisarz UE Viviane Reding.
czytaj dalej...

Sędziowie piszą niezrozumiałe uzasadnienia do wyroków
Sędziowie mają problemy z pisaniem jasnych uzasadnień do swoich wyroków. Powodów jest wiele - brak czasu, zbyt skomplikowane procedury, chęć popisania się własną wiedzą. Najwięcej tracą na tym obywatele, którzy czasami bez pomocy adwokata nie są w stanie zrozumieć skutków dotyczącego ich orzeczenia.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Lęki prawników
Protesty adwokatów i radców przeciwko łączeniu zawodów przypominają trochę walkę z wiatrakami. Zrozumieli to już znacznie wcześniej prawnicy we Francji, Niemczech.
czytaj dalej...

Adwokat uwierzytelni odpisy dokumentów dołączonych do akt sprawy
Nie tylko notariusze będą mieli prawo do poświadczania kopii dokumentów. Uprawnienia otrzymają też adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi i doradcy podatkowi.
czytaj dalej...