Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

"Podział na adwokatów i radców prawnych jest sztuczny"

Maciej Bobrowicz - Radca prawny najlepiej i najszybciej potrafi zareagować na wszelkie problemy prawne dotykające firmę. Dotyczy to także problemów natury karnej. Oczywiste jest więc, że to on będzie najskuteczniej reprezentować przedsiębiorcę przed sądem.

Zawód radcy prawnego nieustannie ewoluuje. W jakim kierunku zmierza on w tej chwili?

Zawód radcowski rzeczywiście się zmienia. Ewolucja polega głównie na rozwoju specjalizacji radców w poszczególnych gałęziach prawa. Zmiana dotyczy również widocznego już podziału na radców prawnych kontraktowych i procesowych. Rynek zawsze będzie poszukiwał specjalistów. Dlatego też samorząd radców prawnych zdecydował się zbudować innowacyjne rozwiązanie wyszukiwarkę radców prawnych, w której klient znajdzie odpowiedniego radcę, wskazując m.in. preferowaną przez niego specjalizację.

Jakie nowe kompetencje według pana powinni mieć radcowie prawni?

Przede wszystkim dłużej nie może być tak, by profesjonalny pełnomocnik, jakim jest radca prawny, chcąc reprezentować swojego klienta również w sprawach karnych, musiał zmieniać samorząd i przechodzić do adwokatury. Ta sytuacja jest sztuczna i nielogiczna. Sam proces zamiany samorządu przez radcę, co podkreślają również władze Naczelnej Rady Adwokackiej, przebiega zwykle bardzo szybko i nie zdarzają się tu odmowy. Już w dniu przyjęcia do palestry radca prawny może bronić klienta w sprawach karnych. Do tego osoba decydująca się na takie przejście nie potrzebuje żadnych szkoleń. Nie musi nawet zdawać dodatkowych egzaminów. Aplikanci radcowscy, podobnie przecież jak ich adwokaccy koledzy, uczą się prawa karnego i procedury zdają także identyczne egzaminy końcowe. Taki stan rzeczy jest praktycznym potwierdzeniem tego, że radcowie już dziś mają odpowiednie kwalifikacje w zakresie spraw karnych.

Co dla obywatela, który chce zasięgnąć porady, będzie oznaczać poszerzenie kompetencji radców?

Obywatele będą mieli przede wszystkim większy i łatwiejszy dostęp do najwyższej jakości pomocy prawnej. To przecież my radcy prawni ich obsługujemy, znamy ich problemy. Z tego powodu właśnie budzi nasz powszechny sprzeciw fakt, iż w razie zaistnienia problemów natury karnej zmuszeni jesteśmy do przekazania spraw naszych klientów komuś, kogo oni nie znają.

Jakie będzie miało to przełożenie na jakość usług, z których korzystają przedsiębiorcy?

Poszerzenie kompetencji radcy będzie też skutkować polepszeniem jakości usług dotyczących prawa karnego również w zakresie działalności gospodarczej. To przecież radca prawny najlepiej zna specyfikę przedsiębiorstwa, dla którego świadczy usługi. Najlepiej i najszybciej potrafi zatem zareagować na wszelkie problemy prawne dotykające firmę. Również chodzi tu o sprawy natury karnej. Wydaje się zatem oczywiste, że również najbardziej skutecznie będzie mógł reprezentować swojego przedsiębiorcę przed sądem. Nie tylko więc argumenty natury logicznej, ale i ekonomia są najbardziej praktycznym uzasadnieniem nadania radcom prawnym tych kompetencji. Z drugiej strony trzeba mieć również na względzie to, że nie wszyscy adwokaci tak dobrze rozumieją dziś prawo karne w zakresie działalności gospodarczej.

Prywatne osoby rzadko jednak korzystają z usług profesjonalnych pełnomocników. Jakie są tego przyczyny?

Korzystanie z usług prawnych w Polsce uwarunkowane jest, czego dowodzą nasze badania, nie złą jakością świadczonych usług, ale niską świadomością prawną społeczeństwa. W ciągu pięciu ostatnich lat 86 proc. obywateli po prostu nie miało potrzeby korzystania z usług prawnika. Tylko 1 proc. spośród nich wskazało z kolei, że barierą była tu cena! Ze zjawiskiem wykluczenia prawnego Polaków staramy się jednak skutecznie walczyć, organizując np. lekcje prawa dla młodzieży w szkołach średnich. Niestety, może powtórzyć się sytuacja znana z Niemiec. Tam, przy zdecydowanie większej skłonności społeczeństwa do korzystania z usług prawnika, aż 30 proc. adwokatów szuka dodatkowego zajęcia.

Czy pana zdaniem przyjęcie większej liczby osób na aplikację radcowską nie spowoduje obniżenia poziomu nauczania?

Nie mam takich obaw. Aplikacja przecież ewoluuje. Otwierane są m.in. sale symulacyjne rozpraw sądowych, korzystamy z najnowszych systemów wspomagających naukę. Na bieżąco dostosowujemy programy nauczania do zmieniającej się rzeczywistości.


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Mniej prawników decyduje się na zawód sędziego
Coraz mniej prokuratorów i adwokatów decyduje się na zawód sędziego. Najwięcej osób rekrutuje się do tego zawodu spośród referendarzy i asystentów. Likwidacja asesury zmniejsza kompetencja przyszłych sędziów.
czytaj dalej...

Nie będzie podziału na radców prawnych i adwokatów
Resort sprawiedliwości chce jednego zawodu prawniczego nowej adwokatury.
czytaj dalej...

"Podział na adwokatów i radców prawnych jest sztuczny"
Maciej Bobrowicz - Radca prawny najlepiej i najszybciej potrafi zareagować na wszelkie problemy prawne dotykające firmę. Dotyczy to także problemów natury karnej. Oczywiste jest więc, że to on będzie najskuteczniej reprezentować przedsiębiorcę przed sądem.
czytaj dalej...

Resort sprawiedliwości podsumował prezydencję Polski w UE
Zakończenie etapu prac nad projektami dyrektyw w sprawie ochrony ofiar przestępstw i prawa do adwokata oraz zainicjowanie tworzenia transgranicznej regulacji o e-handlu - to najważniejsze osiągnięcia polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
czytaj dalej...

"Przyznanie adwokata z urzędu nie zależy od majątku strony"
Trzy pytania do EWELINY SĘKIEWICZ, prawnika w Departamencie Postępowań Sądowych i Arbitrażowych kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz - O ustanowienie pełnomocnika z urzędu może ubiegać się teraz także ta osoba, która nie została zwolniona przez sąd z kosztów sądowych. Warunkiem jest złożenie oświadczenia, że nie jest w stanie bez uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.
czytaj dalej...

Doradca prawny poprowadzi sprawę przed sądem rejonowym
Po pięciu latach świadczenia usług prawniczych i zdanym egzaminie drugiego stopnia magister prawa będzie mógł zostać adwokatem, radcą prawnym lub notariuszem.
czytaj dalej...

Palestra krytykuje rządowy projekt ustawy o adwokatach
Rządowy projekt ustawy o adwokaturze zmierza do likwidacji samorządu tego zawodu zaufania publicznego - ocenia Naczelna Rada Adwokacka. Według niej, celem planowanych zmian nie jest wzmocnienie niezależności samorządu, lecz jej zaprzeczenie.
czytaj dalej...

Prezydent o połączeniu adwokatów i radców: nie chcą, nie zmuszać do łączenia
Jeśli jakieś korporacje łączyć się nie chcą, nie należy ich do tego zmuszać, niech pozostanie tak jak jest - powiedział dziś prezydent Lech Kaczyński do uczestników Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury w Warszawie.
czytaj dalej...

Adwokaci o śmierci prezes NRA: to wielka strata
Była jedną z niewielu osób, które łączyły w sobie niesamowite umiejętności, talent i pracowitość z pokładami sympatii, serdeczności i cywilnej odwagi - wspomina prezes NRA, Joannę Agacką-Indecką, jej przyjaciel i współpracownik, adwokat Szymon Byczko.
czytaj dalej...

Nowa Rzecznik Praw Obywatelskich: marzą mi się powszechne ubezpieczenia prawnicze
PROF. IRENA LIPOWICZ o priorytetach rzecznika praw obywatelskich - Moim marzeniem jest wprowadzenie niedrogiego, niemal powszechnego ubezpieczenia prawniczego. Kiedy byłam ambasadorem w Austrii, zauważyłam, że obywatele tego państwa nie mają obawy przed skorzystaniem z pomocy adwokata, wiedząc, że usługę opłaci ubezpieczyciel.
czytaj dalej...

Więcej adwokatów zostanie sędziami
Zmienimy prawo tak, by adwokaci i radcy prawni mieli większe szanse na objęcie stanowiska sędziego zapowiada Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Ponad 800 adwokatów i aplikantów udzieli darmowej pomocy prawnej
Ponad 800 adwokatów i aplikantów adwokackich będzie w najbliższą sobotę udzielać porad prawnych pro bono w 181 miejscowościach całego kraju. Adwokatura po raz drugi organizuje ogólnopolski dzień bezpłatnych porad prawnych. W porównaniu z poprzednią, wiosenną akcją, zwiększyła się liczba prawników, którzy będą dyżurować w swoich kancelariach.
czytaj dalej...

UE krok bliżej ku nowym przepisom o prawie do adwokata
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zgodzili się w piątek na propozycję nowej dyrektywy o prawie do adwokata. Umożliwia to dalsze negocjacje nad propozycją z Parlamentem Europejskim. To "znaczące osiągnięcie" - oceniła komisarz UE Viviane Reding.
czytaj dalej...

Pełnomocnicy poświadczą kopie dokumentów
Adwokaci, radcy prawni oraz doradcy podatkowi będą mogli poświadczać odpisy dokumentów składane w sądach i urzędach. Nie będą musieli tego robić notariusze.
czytaj dalej...

Kto odpowiada za treści umieszczane w portalach internetowych
O odpowiedzialności w internecie rozmawiamy z Anną Kobylańską, adwokat w kancelarii CMS Cameron McKenna  - Czy administrator ponosi odpowiedzialność za treści publikowane w internecie na stronach podlegających jego pieczy?
czytaj dalej...

Adwokaci ws. Piesiewicza: wolność słowa została przekroczona
O "rozwagę i umiar w rozpowszechnianiu treści, które wkraczają w sferę intymnych spraw życia prywatnego każdego człowieka" zaapelowała do dziennikarzy, wydawców i właścicieli mediów Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
czytaj dalej...

Adwokaci przeciwni likwidacji znaków opłaty sądowej
 Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach sprzeciwia się planom Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce stopniowo wycofywać znaki opłaty sądowej. Utrudni to wnoszenie opłat i narazi strony na dodatkowe koszty - argumentują adwokaci.
czytaj dalej...

Zwara: Poczekajmy na orzeczenie sądu dyscyplinarnego
Powiernictwo jest dopuszczalną formą działania adwokata w ramach jego praktyki zawodowej i nie można tego nazywać firmanctwem.
czytaj dalej...

"Absolutorium nie zawsze zwalnia z odpowiedzialności"
Trzy pytania do KONRADA NOWAKA, adwokata w Kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ) - Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że bycie członkiem władz spółki tylko na papierze nie zwalnia z odpowiedzialności, choćby faktycznie decyzje podejmował kto inny. Czy takie restrykcyjne prawo wobec członka zarządu spółki akcyjnej odstrasza menedżerów od pełnienia tej funkcji?
czytaj dalej...

Adwokaci udzielali w sobotę bezpłatnych porad prawnych
Ok. 8 tysięcy porad udzielili w sobotę adwokaci i aplikanci adwokaccy w całej Polsce w ramach VI Ogólnopolskiego Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Najczęściej po pomoc przychodziły osoby starsze i samotne matki.
czytaj dalej...

"Pracodawcy mogą dziś kupić porady prawne w pakiecie"
Rozmawiamy z MARKIEM ZDANOWICZEM, radcą prawnym, założycielem firmy Moi Prawnicy - Na rynku pojawiła się nowa forma świadczenia usług prawniczych. Pracodawcy mogą wykupić dla swoich pracowników pakiet usług prawnych i przez rok korzystać z wiedzy radców prawnych i adwokatów.
czytaj dalej...

Sześcioro kandydatów do TK z pozytywną opinią komisji sprawiedliwości
Kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: prof. Bogusław Banaszak, prof. Krystyna Pawłowicz, adwokat Stanisław Rymar, prof. Piotr Tuleja, prof. Andrzej Wróbel i prof. Marek Zubik uzyskali w środę pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Drobne błędy nie pozbawią przedsiębiorcy prawa do sądu
Sąd wezwie przedsiębiorcę do uiszczenia opłaty, zanim odrzuci jego pismo procesowe. W przypadku pomyłki adwokata lub radcy prawnego przedsiębiorca będzie mógł uzupełnić braki. Polskie sądy będą mogły bezpośrednio uznawać orzeczenia zagranicznego organu.
czytaj dalej...

Kandydaci na notariuszy nie mogą być dodatkowo egzaminowani przez izby notarialne
Samorząd notarialny nie ma prawa dodatkowego egzaminowania radców prawnych i adwokatów, którzy chcą wykonywać ten zawód. Wystarczy, że spełnią oni wymagania określone w ustawie.
czytaj dalej...

Rzecznikiem patentowym będzie mógł zostać radca i adwokat
Na listę rzeczników będą się mogli wpisać obywatele innych państw Unii Europejskiej. Na rynku pojawią się kancelarie prowadzone przez rzeczników wspólnie z innymi prawnikami. Osoby chcące zostać rzecznikiem patentowym będą musiały zdać egzamin na aplikację.
czytaj dalej...