Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Brak wydziałów rodzinnych opóźni rozstrzyganie sporów

Kuratorzy i adwokaci są przeciwko likwidacji sądownictwa rodzinnego. W wyspecjalizowanych wydziałach sprawy rodzinne są rozpoznawane szybciej. Procesy dotyczące rodziny powinny toczyć się przed jednym sądem.

Sędziom rodzinnym przybędzie wkrótce pracy. Już 1 sierpnia wchodzi w życie ważna nowela ustawy antyprzemocowej. Sędziowie będą musieli niezwłocznie, w trybie 24-godzinnym, rozstrzygać o losie dziecka w razie zabrania go z domu w sytuacji zagrożenia jego życia. Mimo to Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować obligatoryjne wydziały rodzinne w sądach rejonowych.

Groźna fakultatywność

Na poziomie rejonów obowiązkowe będą tylko wydziały karne i cywilne. Ministerialny projekt noweli ustawy o ustroju sądów powszechnych przewiduje, że wydziały rodzinne będą tylko fakultatywne. Sędziowie rodzinni protestują. Przeciwnikami zmian są także kuratorzy, adwokaci i sędziowie cywiliści.

Dla nas taki przepis oznacza likwidację odrębności sądów rodzinnych argumentuje sędzia Ewa Waszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce.

Wydziały rodzinne są potrzebne. Jestem przeciwnikiem włączania ich do wydziałów cywilnych. Sprawy rodzinne dziś nabierają szczególnego znaczenia, choćby ze względu na aspekt międzynarodowy uważa sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie.

Resort sprawiedliwości zapewnia, że projekt nie ma na celu automatycznej likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach rejonowych.

Nie zakłada się zmian struktury wydziałowej w sądach, w których jest ona ukształtowana prawidłowo zapewnia Joanna Dębek, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

Odrębne wydziały

Resort wyjaśnia, że założeniem projektu jest idea specjalizacji sędziów, a nie specjalizacji wydziałów.

Projekt przewiduje możliwość utworzenia odrębnego wydziału do rozpoznawania danego rodzaju spraw, np. wydziału rodzinnego, jeżeli będzie to uzasadnione wpływem takich spraw w danym sądzie dodaje rzeczniczka.

Jeżeli wpływ spraw nie będzie uzasadniał utworzenia odrębnego wydziału, w pierwszej kolejności rozważana będzie możliwość utworzenia odrębnego wydziału rodzinnego w jednym z sądów z powierzeniem mu rozpoznawania spraw danego rodzaju z właściwości innych sądów.

Teraz wydziały rodzinne też są fakultatywne na poziomie sądów okręgowych. W efekcie na 45 okręgów mamy tylko 12 wydziałów rodzinnych. Jest jasne, że fakultatywność oznacza likwidację sądownictwa rodzinnego argumentuje sędzia Waszkiewicz.

Już dziś zresztą podejmowane są próby likwidacji sądów rodzinnych na poziomie okręgów. Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych stoczyło prawdziwą batalię o wydział rodzinny w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Próbowano też zlikwidować wydziały rodzinne w innych sądach okręgowych.

To sygnał do likwidacji sądów rodzinnych. Niestety nikt w ministerstwie nie bada skutków, jakie za sobą mogą też zmiany pociągnąć. Tu chodzi o delikatne sprawy. W grę wchodzi los dzieci i rodzin mówi Andrzej Martuszewicz, przewodniczący Krajowego Stowarzyszenia Zawodowych Kuratorów Sądowych. Mówi, że już docierają do niego sygnały o planach likwidacji w policji pionu, który zajmuje się sprawami nieletnich i patologii.

Do wydziałów cywilnych maja trafić także sprawy gospodarcze.

Przecież w ten sposób stworzony zostanie jakiś konglomerat, w którym trudno będzie znaleźć jakiegokolwiek specjalistę ocenia Maria Wentland-Walkiewicz, adwokat specjalizujący się w sprawach rodzinnych. Sędziowie muszą się specjalizować w określonych dziedzinach. Tak jest wśród pełnomocników. Jak jest się specjalistą od wszystkiego, to jest się specjalistą od niczego dodaje.

Ryzykowne skutki

Wśród sędziów rodzinnych panuje duże rozgoryczenie. Wielu zapowiada odejście z zawodu. Obawiają się, że będzie się im odbierać sprawy, w których są specjalistami, i zmuszać do orzekania w innych dziedzinach.

Z naszych badań wynika, że środowisko sędziów, także cywilistów, jest za odrębnością sądów rodzinnych. Z nadesłanych do nas ankiet wynika, że na 2 tys. sędziów z całej Polski 83 proc. chce odrębnego sądownictwa rodzinnego argumentuje sędzia Waszkiewicz.

To wylewanie dziecka z kąpielą. Tego typu sprawy wymagają ogromnego wyczucia, doświadczenia i stażu sędziowskiego ocenia Maria Wentland-Walkiewicz.

Podkreśla, że praca sędziego rodzinnego opiera się na wywiadach kuratorskich, współpracy z psychologami, placówkami oświatowymi, centrami pomocy rodzinie. Bez specjalnego przygotowania i specjalizacji w prawie rodzinnym trudno będzie komukolwiek zapanować nad tym.

Więcej kompetencji

Sprawy rodzinne wymagają szczególnych predyspozycji. Trzeba być psychologiem, pedagogiem i mieć ludzkie podejście do tych spraw.

Zwykły sędzia, który na co dzień orzeka w sprawach cywilnych, nie uniesie ciężaru tego typu spraw. Tylko dzięki doświadczeniu sędziów wiele konfliktów udaje się zakończyć ugodowo dodaje Maria Wentland-Walkiewicz.

W toczącej się dyskusji nie brakuje też głosów, które zamiast likwidacji sądów rodzinnych zachęcają do rozszerzenia ich kompetencji. O sprawach rodzinnych powinien rozstrzygać jeden sąd, w ramach skoncentrowanego postępowania.

W tej chwili oddzielnie prowadzi się sprawy o alimenty, oddzielnie sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem, oddzielnie zmianę postanowienia rozwodowego w zakresie tego, z kim mają być dzieci.

Uważam, że wszystkie sprawy dotyczące rodziny powinny toczyć się przed jednym sądem, w ramach jednego postępowania podkreśla Maria Wentland-Walkiewicz.

Proponuje też, aby do sądów rodzinnych rejonowych wróciły rozwody i separacje.

220 członków liczy Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych

OPINIA

Ewa Milewska-Celińska

adwokat specjalizujący się w sprawach rodzinnych

Jestem absolutną przeciwniczką rezygnacji z obligatoryjnych wydziałów rodzinnych na poziomie sądów rejonowych. Przekazanie spraw rodzinnych do wydziałów cywilnych to kompletnie chybiony pomysł. Przede wszystkim spowoduje to opóźnienia w rozpoznawaniu spraw rodzinnych. W wydziale cywilnym czeka się na rozpoznanie sprawy co najmniej pół roku, a w sądzie rodzinnym miesiąc lub dwa. Nie wyobrażam sobie także, aby w tak delikatnych kwestiach jak losy dziecka rozstrzygali sędziowie cywiliści. Sprawy rodzinne wymagają zupełnie innego podejścia i doświadczenia zarówno sędziowskiego, jak i życiowego.


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Kierowca pozwał zarządcę autostrady A-4 Katowice-Kraków
Adwokat Mariusz Fras złożył w poniedziałek w katowickim sądzie pozew o naruszenie dóbr osobistych przez Stalexport Autostradę Małopolską SA (SAM) - firmę zarządzającą odcinkiem autostrady A-4 z Katowic do Krakowa.
czytaj dalej...

Doradca prawny poprowadzi sprawę przed sądem rejonowym
Po pięciu latach świadczenia usług prawniczych i zdanym egzaminie drugiego stopnia magister prawa będzie mógł zostać adwokatem, radcą prawnym lub notariuszem.
czytaj dalej...

Notariusz nie ma nakazu pobierania wynagrodzenia
Notariusze, podobnie jak adwokaci i radcy prawni, mogą świadczyć usługi bez wynagrodzenia.
czytaj dalej...

Jankowski: Słowa wolne, ale na uwięzi
W cieniu dyskusji o krzyżach przeszły niezauważone dwa oświadczenia. Jedno wydały władze adwokatury, drugie zaś Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Choć wystąpienia dotyczą odmiennych spraw, mają wspólny mianownik: wolność słowa.
czytaj dalej...

Adwokaci wybiorą nowego prezesa
Połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego oraz dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości to tylko niektóre problemy, które będą rozpatrywane na Krajowym Zjeździe Adwokatury.
czytaj dalej...

Sędziowie piszą niezrozumiałe uzasadnienia do wyroków
Sędziowie mają problemy z pisaniem jasnych uzasadnień do swoich wyroków. Powodów jest wiele - brak czasu, zbyt skomplikowane procedury, chęć popisania się własną wiedzą. Najwięcej tracą na tym obywatele, którzy czasami bez pomocy adwokata nie są w stanie zrozumieć skutków dotyczącego ich orzeczenia.
czytaj dalej...

Senat za jawnością "dyscyplinarek" notariuszy
Senat bez poprawek przyjął nowelę Prawa o notariacie. Przewiduje ona, że postępowania dyscyplinarne notariuszy będą jawne, tak jak "dyscyplinarki" sędziów, adwokatów i radców prawnych.
czytaj dalej...

Maleją szanse na połączenie adwokatów i radców
Adwokaci są zdecydowanie przeciwni połączeniu zawodów prawniczych. Wbrew oczekiwaniom za zjednoczeniem nie opowiedział się jednoznacznie również Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Granice nadzoru
Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w sprawie prawa do obrony nie będzie szedł na żadne kompromisy. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł więc ingerować w postępowanie dyscyplinarne adwokatów bez ograniczeń.
czytaj dalej...

Rzecznik patentowy będzie mógł otworzyć kancelarię z adwokatem
Doradcy podatkowi będą mogli wchodzić w spółki z adwokatami, radcami prawnymi i biegłymi rewidentami. Takie same możliwości będą mieli rzecznicy patentowi.
czytaj dalej...

Mniej prawników decyduje się na zawód sędziego
Coraz mniej prokuratorów i adwokatów decyduje się na zawód sędziego. Najwięcej osób rekrutuje się do tego zawodu spośród referendarzy i asystentów. Likwidacja asesury zmniejsza kompetencja przyszłych sędziów.
czytaj dalej...

Ponad 800 adwokatów i aplikantów udzieli darmowej pomocy prawnej
Ponad 800 adwokatów i aplikantów adwokackich będzie w najbliższą sobotę udzielać porad prawnych pro bono w 181 miejscowościach całego kraju. Adwokatura po raz drugi organizuje ogólnopolski dzień bezpłatnych porad prawnych. W porównaniu z poprzednią, wiosenną akcją, zwiększyła się liczba prawników, którzy będą dyżurować w swoich kancelariach.
czytaj dalej...

Nowy portal dla adwokatów
www.adwokatura.pl - pod tym adresem działa od kilku dni nowy portal internetowy informujący o najważniejszych wydarzeniach z życia polskiej palestry.
czytaj dalej...

Resort sprawiedliwości podsumował prezydencję Polski w UE
Zakończenie etapu prac nad projektami dyrektyw w sprawie ochrony ofiar przestępstw i prawa do adwokata oraz zainicjowanie tworzenia transgranicznej regulacji o e-handlu - to najważniejsze osiągnięcia polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka chroni obywatela
Posiadanie profesji adwokata wiąże się głównie z obowiązkiem dochowania tajemnicy adwokackiej i byciem niezależnym.
czytaj dalej...

"Aplikanci szukają patronów, ale nie wszyscy ich znajdą"
TRZY PYTANIA DO... MAŁGORZATY CHRUŚCIAK, adwokata, partnera CMS Cameron McKenna - Właściwie przeprowadzona unifikacja zawodów prawniczych mogłaby się przyczynić do wzmocnienia samorządu zawodowego i zwiększenia prestiżu zawodu.
czytaj dalej...

Drobne błędy nie pozbawią przedsiębiorcy prawa do sądu
Sąd wezwie przedsiębiorcę do uiszczenia opłaty, zanim odrzuci jego pismo procesowe. W przypadku pomyłki adwokata lub radcy prawnego przedsiębiorca będzie mógł uzupełnić braki. Polskie sądy będą mogły bezpośrednio uznawać orzeczenia zagranicznego organu.
czytaj dalej...

Adwokata w sądzie zastąpi zaufana osoba
Komisja Kodyfikacyjna proponuje wprowadzenie przymusu adwokackiego w sądach okręgowych. Pełnomocnikiem w sądzie rejonowym mógłby być każdy, bez względu na wykształcenie. Ministerstwo Sprawiedliwości odcina się od tych propozycji Komisji Kodyfikacyjnej.
czytaj dalej...

Adwokat poświadczy odpisy dokumentow
Nowe prawo 2010 - Poświadczona przez adwokata kopia dokumentu i uwierzytelniony przez niego odpis pełnomocnictwa będą miały moc urzędowego dokumentu. Sąd, w razie wątpliwości, będzie mógł zażądać oryginału.
czytaj dalej...

Swobodny przepływ prawników między zawodami usprawni sądownictwo
W chwili obecnej nie ma rzeczywistej potrzeby ani woli połączenia adwokatów i radców w jeden samorząd, a liczba adwokatów i radców prawnych, która sięga 37 500, zapewnia dostęp do pomocy prawnej na poziomie równorzędnym do innych krajów europejskich.
czytaj dalej...

Będą bezpłatne porady prawne dla powodzian
Adwokaci z terenów objętych powodzią będą udzielać bezpłatnych porad prawnych dla osób dotkniętych tą klęską żywiołową - poinformowała w czwartek PAP Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Magister w sądzie
Dopuszczenie magistrów prawa do reprezentowania stron w sądzie budzi sprzeciw nie tylko adwokatów i radców prawnych. Absolwent prawa ma przede wszystkim wiedzę teoretyczną.
czytaj dalej...

Nie tylko adwokat będzie mógł występować w sądzie
Każdy magister prawa będzie mógł reprezentować klientów przed sądem. Nie będzie nawet musiał kończyć aplikacji. Zdaniem przedstawicieli korporacji prawniczych obniży to jakość usług prawnych.
czytaj dalej...

Sądy 24-godzinne bez adwokatów i prokuratorów
W postępowaniu przyspieszonym oskarżony nie będzie miał obowiązku posiadania obrońcy. Prokurator nie będzie musiał brać udziału w przyspieszonej rozprawie sądowej. Obniżą się koszty i skróci czas rozpoznawania przez sądy spraw o charakterze chuligańskim.
czytaj dalej...

Klienci żądają odszkodowań za błędy prawników
Rośnie liczba wniosków o rekompensatę z tytułu błędów adwokatów i radców prawnych. Rocznie 2 3 procent prawników spotyka się z roszczeniami ze strony klientów.
czytaj dalej...